Obnovljivi izvori energije: Realnost ili još uvijek vizija?

post-img Foto: GED
autor-img 24KROZ7 22.05.2025. 16:00

U svijetu koji se sve više suočava s posljedicama klimatskih promjena, zagađenja i iscrpljivanja fosilnih goriva, obnovljivi izvori energije sve češće se pominju kao rješenje. Energija sunca, vjetra, vode i biomase predstavlja održivu alternativu koja obećava čistiju i sigurniju budućnost. Ali, da li su obnovljivi izvori energije zaista realnost danas, ili još uvijek ostaju dio vizije za neku dalju budućnost?

Tehnologija postoji – ali da li je dovoljno primijenjena?

Tehnološki napredak u oblasti obnovljivih izvora u posljednje dvije decenije bio je ogroman. Solarni paneli postali su pristupačniji i efikasniji, vjetroturbine proizvode sve više energije, a hidroelektrane i bioenergija doprinose energetskom miksu u mnogim zemljama.

U mnogim razvijenim državama, obnovljiva energija već čini značajan dio ukupne proizvodnje struje. Naprimjer, Danska i Norveška veliki dio svojih potreba zadovoljavaju iz vjetra i vode. Ipak, u mnogim drugim djelovima svijeta, uključujući i region Zapadnog Balkana, prelazak na obnovljive izvore ide sporije – često zbog nedostatka investicija, političke volje ili infrastrukture.

Jedna od glavnih barijera za prelazak na obnovljive izvore energije dugo je bila cijena. Danas, situacija se značajno promijenila – troškovi solarne i vjetroenergije značajno su pali i često su konkurentni, pa čak i jeftiniji od fosilnih goriva.

Osim toga, korišćenje obnovljivih izvora smanjuje emisije štetnih gasova, zavisnost od uvoza goriva i doprinosi stvaranju novih radnih mjesta u zelenoj ekonomiji. To znači da ekološki izbor sve češće postaje i ekonomski isplativ.

Iako su potencijali veliki, izazovi i dalje postoje. Obnovljivi izvori, poput sunca i vjetra, zavise od vremenskih uslova, što zahtijeva ulaganja u sisteme za skladištenje energije i pametne mreže. Takođe, prelazak na obnovljive izvore traži dugoročno planiranje, edukaciju kadrova i promjene u zakonodavstvu.

Još jedan važan faktor je otpor industrija koje se oslanjaju na fosilna goriva, kao i nedovoljna informisanost javnosti o prednostima zelene energije.

Obnovljivi izvori energije nijesu više samo vizija – oni su realnost koja se već događa. Međutim, brzina i obim te tranzicije još uvijek zavise od političkih odluka, investicija i angažovanja društva u cjelini.

Budućnost energetike je svakako zelena. Pitanje nije da li ćemo preći na obnovljive izvore, već koliko brzo i odlučno ćemo to učiniti. Što ranije krenemo tim putem, to ćemo prije obezbijediti održiviju, zdraviju i stabilniju budućnost – za nas i generacije koje dolaze.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku