Osam mitova o električnim automobilima i njihova stvarna lica

post-img
Izvor: Investitor 30.09.2024. 10:43

U posljednjih nekoliko godina, električna vozila (EV) postala su sve prisutnija na tržištu, a njihova popularnost raste. Iako se mnogi ljudi sve više okreću ovoj tehnologiji, postoje brojni mitovi i zablude koji ih okružuju. Ovi mitovi ne samo da zbunjuju potrošače, već i usporavaju prelazak na električna vozila. U nastavku su prikazani najčešći mitovi o električnim automobilima i razlozi zašto su netačni.

 Mit 1: EV imaju veći ugljični otisak

Jedan od najraširenijih mitova jeste da električna vozila imaju veći ugljični otisak u poređenju sa automobilima na fosilna goriva. Iako je tačno da proizvodnja električnih automobila, posebno njihovih baterija, uključuje određene emisije, ukupna emisija ugljika tokom životnog ciklusa električnih vozila znatno je manja. Prema istraživanjima, električna vozila emituju manje od trećine emisija u poređenju sa vozilima na fosilna goriva. To znači da, kada se uzmu u obzir sve faze, od rudarstva potrebnih minerala do odlaganja starih vozila, EV su i dalje znatno ekološki prihvatljivija opcija.

Mit 2: EV baterije nijesu dugotrajne

Postoji percepcija da baterije za električna vozila ne traju dugo i da ih je potrebno zamijeniti svakih nekoliko godina. Međutim, većina proizvođača automobila nudi garanciju na baterije od najmanje osam godina ili 100.000 milja (oko 161.000 kilometara). U praksi, mnoge baterije traju između 12 i 15 godina, a neke čak i duže. Kineska kompanija Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL) nedavno je predstavila bateriju sa životnim vijekom od 15 godina, koja može preći gotovo 1,5 miliona kilometara.

Mit 3: EV baterije završavaju na deponijama

Strah da će EV baterije završiti na deponijama je još jedan čest mit. Većina baterija se zapravo reciklira ili se koristi kao dodatni izvor energije, na primjer, za skladištenje solarne energije. Kompanije poput Redwood Materials specijalizovale su se za reciklažu EV baterija, a mnogi proizvođači automobila već surađuju s njima kako bi osigurali pravilno zbrinjavanje starih baterija. Umjesto da završe na deponijama, baterije se često rastavljaju i prerađuju kako bi se iz njih ekstrahirali vrijedni minerali.

Mit 4: EV će uništiti električnu mrežu

Strah od preopterećenja električne mreže zbog povećanja broja električnih vozila je također bez osnova. Prema procjenama, potražnja za električnom energijom će rasti, ali nacionalna mreža je spremna da se prilagodi. Potražnja za energijom od električnih vozila neće značajno uticati na mrežu, pod uslovom da proizvodnja energije nastavi da raste. Takođe, istraživanja pokazuju da bi potražnja za električnom energijom zbog električnih vozila mogla porasti za samo 1% godišnje.

Mit 5: EV imaju veći rizik od zapaljenja

Zabrinutost zbog potencijalnog zapaljenja električnih vozila, posebno zbog litijum-jonskih baterija, takođe je rasprostranjena. Međutim, statistike pokazuju da su električna vozila zapravo manje podložna požarima u poređenju sa vozilima na fosilna goriva. Na svakih 100.000 prodatih električnih vozila, događa se samo 25 požara, dok se kod automobila na fosilna goriva taj broj penje na 1.530. Iako su požari kod EV-ova teži za gašenje, rizik od samog izbijanja požara je niži.

Mit 6: EV nemaju dovoljan domet

Anksioznost u vezi sa dometom električnih vozila, poznata kao “anksioznost prilikom punjenja”, često je prepreka za potrošače. Međutim, trenutno postoji više od 30 EV modela koji mogu preći 300 milja (oko 480 kilometara) s jednim punjenjem. Dok infrastruktura za punjenje u Sjedinjenim Američkim Državama treba poboljšanja, većina vozača ne mora brinuti o dometu, jer se većina svakodnevnih putovanja može obaviti unutar tih granica.

Mit 7: EV-ovi su preskupi

Visoki troškovi električnih vozila često se navode kao prepreka za njihov prijem. Iako je prosječni EV skuplji od konvencionalnog automobila, troškovi posjedovanja i održavanja električnih vozila često su niži. Vlasnici EV-a troše manje na gorivo i održavanje, a mnoge države nude poreske olakšice i subvencije za kupovinu električnih vozila, čime se dodatno smanjuje razlika u cijenama.

Mit 8: EV su preteška za puteve

Zadnji mit se odnosi na težinu električnih vozila. Iako su EV-ovi generalno teži zbog velikih baterija, njihova težina nije nužno problematična za puteve. Mnogi proizvođači automobila rade na poboljšanju strukture vozila kako bi osigurali sigurnost i stabilnost. Na primjer, električni SUV modeli su dizajnirani s obzirom na težinu i performanse, što ih čini efikasnim i sigurnim za vožnju.

Iako električna vozila donose mnoge prednosti, mitovi i zablude oko njih i dalje predstavljaju prepreku za širu adaptaciju. Edukacija potrošača o stvarnim činjenicama o električnim automobilima je ključna za prevazilaženje ovih prepreka i ubrzanje prelaska na održiviju budućnost mobilnosti. S obzirom na to da se električna vozila sve više integriraju u svakodnevni život, važno je raspravljati o ovim mitovima kako bi se osigurala informisana i svjesna odluka pri kupovini automobila.

POVEZANI ČLANCI

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku