Rakčević: Građevinska inspekcija da ispita ko je odgovoran za sječu čempresa na Zagoriču – Odovićev GDA dao saglasnost na idejno rješenje

post-img Luka Rakčević – Foto: GP URA
autor-img 24KROZ7 08.12.2024. 13:00

Zamjenik gradonačelnice Podgorice i kandidat za gradonačelnika liste „Jakov Milatović – Za bolju Podgoricu“, Luka Rakčević,  oštro je kritikovao sječu višedecenijskih čempresa na Zagoriču, nazivajući to ekocidom i tražeći inspekcijski nadzor kako bi se utvrdila odgovornost. On je ukazao na nelogičnosti u postupcima Ministarstva i Glavnog državnog arhitekte, ističući da su prekršeni uslovi zaštite zelenila definisani u urbanističko-tehničkim dokumentima.

Iako Glavni grad nema nikakvih nadležnosti povodom katastrofalne sječe višedecenijskih čempresa na Zagoriču, analizirali smo odluke Ministarstva koje su dovele do jučerašnjeg ekocida i tražimo od građevinske inspekcije da ispita sve okolnosti i utvrdi odgovornost – saopštio je zamjenik gradonačelnice Podgorice i kandidat za gradonačelnika liste “Jakov Milatović – Za bolju Podgoricu” na nedavno odražanim lokalnim izborima Luka Rakčević.

Rakčević je naglasio da je Ministarstvo za ovaj stambeno-poslovni objekat (bruto površine 11,856.88 m2) izdalo UT uslove 27. februara, sa jasnim uslovom da se mora “maksimalno očuvati postojeće visoko zelenilo”, dok je istim, kao i važećim DUP-om, propisano i da je „postojeće zelenilo neophodno maksimalno sačuvati i oplemeniti”.

Uprkos tim jasnim uslovima, pomenutom investitoru je Odovićev Glavni državni arhitekta (GDA) dao saglasnost na idejno rješenje 17. jula, a Radunovićevo Ministarstvo odobrilo prijavu građenja 04. oktobra -istakao je Rakčević.

On je ukazao da je upravo zbog toga teško povjerovati da su idejno rješenje i glavni projekat pomenutog objekta mogli biti u skladu sa izdatim UT uslovima, jer kako kaže, juče postojeće zelenilo nije sačuvano i oplemenjeno, nego sasječeno u potpunosti, pa iz tog razloga traži da građevinska inspekcija izvrši inspekcijski nadzor i obavijesti javnost o svom nalazu.

Ukoliko jeste došlo do brutalnih propusta, namjernih ili ne, tražićemo odgovornost revidenta, doskorašnjeg Glavnog državnog arhitekte, ali i ministara koji su dozvolili uništavanje životne sredine u našem gradu – poručio je Rakčević.

Uz to, ova dešavanja nanovo aktuelizuju i hiljadu puta ispričanu priču o potrebi usvajanja Zakona o planiranju prostora, koji se spreman nalazi u skupštinskoj proceduri pune dvije godine, a kojim se nadležnosti vraćaju lokalnim samoupravama, kako se ovakve i slične stvari ne bi dešavale. Iako su obje garniture Ministarstva javno obećavale usvajanje tog zakona, ni do danas nemamo bilo kakvih aktivnosti na tom planu, čime se održava status kvo i čuvaju naslijeđeni, katastrofalni planovi, kojima se uništavaju i Podgorica i Crna Gora – zaključio je Rakčević.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku