(VIDEO) Abazović predložio rješenje za Aerodrome, Podgoricu da gradi država, a Tivat dati pod koncesiju

post-img Dritan Abazović
autor-img 24KROZ7 25.11.2024. 14:33

Predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši premijer, dr Dritan Abazović, u svojoj autorskoj emisiji na YouTube platformi pod nazivom “Petak sa Dritanom”, iznio je stav o budućnosti Aerodroma Crne Gore i dao konkretne prijedloge za njihov razvoj i očuvanje državnog vlasništva.

Mi ne trebamo prihvatiti uslove koncesije otvorene u vrijeme DPS-a – izjavio je Abazović, naglašavajući da bi predloženi model koncesije, koji podrazumijeva davanje oba aerodroma – Tivta i Podgorice – za 100 miliona eura direktnih plaćanja i investicioni ciklus od nekoliko stotina miliona, bio loš potez za Crnu Goru. Prema njegovim riječima, takva odluka bi omogućila monopol privatnicima nad ključnim aerodromskim kapacitetima države.

Zašto nova Vlada nije donijela tu odluku, ne znam –  dodao je Abazović, ističući da je aktuelna Vlada, koja je duže u mandatu od njegove, propustila priliku da riješi ovo pitanje.

Predlog: Koncesija za Tivat, Podgorica ostaje državna

Abazović je podsjetio na rješenje koje je predlagao dok je bio premijer. Njegov plan podrazumijeva da se trenutna koncesija povuče i otvori nova, ali samo za Tivatski aerodrom. U međuvremenu, podgorički aerodrom bi ostao u stoprocentnom državnom vlasništvu, uz planirano renoviranje koje bi koštalo oko 94 miliona eura.

Aerodromi Crne Gore mogli bi sami servisirati kredit za renoviranje podgoričkog aerodroma – istakao je Abazović, naglašavajući da bi država na taj način zadržala prestižan aerodrom u svom vlasništvu, dok bi Tivatski aerodrom, sa svojom izuzetnom geografskom pozicijom i potencijalom, bio dat u koncesiju privatnom partneru.

Dodao je da bi razvoj Tivta mogao uključivati izgradnju vodenog terminala, što bi dodatno obogatilo turističku ponudu Crne Gore.

Prvi utisak dolaska u Crnu Goru mogao bi biti kao dolazak na Marko Polo u Veneciji, odakle turisti brodom ili gliserom odlaze do smještaja – opisao je Abazović viziju koja bi Tivatski aerodrom učinila atraktivnim i inovativnim.

Konkurencija kao ključ razvoja

Abazović smatra da bi zadržavanje podgoričkog aerodroma pod državnim upravljanjem i davanje Tivatskog u koncesiju stvorilo zdravu konkurenciju između dvije destinacije.

Ako privatnici zaista pokažu bolje rezultate, ne bih imao ništa protiv da za deset godina koncesiju aktiviramo i za Podgoricu – dodao je, naglašavajući potrebu za pažljivim i strateškim odlukama.

Odbacivanje optužbi o favorizovanju Tirane

Abazović je takođe demantovao spekulacije da je njegova vlada favorizovala aerodrom u Tirani na štetu crnogorskih aerodroma.

To je notorna neistina. Tiranski aerodrom je već dugo privatan, a ljudi koji ga vode znaju svoj posao i razvijaju ga u pravom smjeru – rekao je.

Kritikovao je i odnos države prema niskotarifnim avio-kompanijama, ističući da Crna Gora nije pružila subvencije koje su potrebne za privlačenje “low-cost” prevoznika.

Privatnici razumiju biznis, zato su oni uspješniji. Država mora naučiti kako da se prilagodi i bude konkurentna – zaključio je Abazović.

Ovaj plan predstavlja značajan zaokret u politici prema Aerodromima Crne Gore i ostaje da se vidi da li će ga aktuelna ili buduća vlast prihvatiti kao održivo rješenje za ovaj ključni infrastrukturni sektor.

 

Rasprava (1)
M
Muna
25.11.2024.

Odlično rešenje!

Odgovori

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku