Alarmantni gubici u Vodovodu: Pola vode nestane prije nego stigne do građana

post-img Vodovod i kanalizacija D.O.O.
autor-img 24KROZ7 24.05.2026. 09:08

Gubici u gradskoj vodovodnoj mreži i dalje ostaju na visokom nivou i, uprkos blagom poboljšanju, pokazuju duboke strukturne probleme sistema koji se godinama ne rješavaju u dovoljnoj mjeri.

Direktor Vodovoda, Aleksandar Nišavić, saopštio je da gubici na mreži iznose čak 51 odsto, te da su u odnosu na 2024. godinu smanjeni za svega tri procenta, što, kako navodi, i dalje predstavlja ogroman gubitak vode u sistemu.

On je istakao da se na godišnjem nivou u sistem upumpa oko 42 miliona kubika vode, ali da se gotovo polovina te količine izgubi u mreži, kroz različite oblike tehničkih i organizacionih problema.

Prema njegovim riječima, do ovako velikih gubitaka dolazi usljed kombinacije nelegalnih priključaka, dotrajale i djelimično nezamijenjene infrastrukture, kao i tehničkih gubitaka u samom sistemu.

Iako se sprovode akcije na terenu, uključujući zamjenu cjevovoda i ugradnju nove opreme, rezultati su, kako se vidi iz podataka, i dalje ograničeni, pa je smanjenje gubitaka za tri odsto jedini konkretan efekat dosadašnjih mjera.

Nišavić navodi da su ekipe stalno na terenu, da se vrši identifikacija kvarova i nelegalnih potrošača, kao i podnošenje krivičnih prijava u slučajevima zloupotreba sistema.

Poseban problem, kako tvrdi, predstavljaju i nelegalne aktivnosti u zoni vodosnabdijevanja, uključujući i nelegalne zasade i sadnje koje nijesu u skladu sa propisima, zbog čega se očekuje i uključivanje inspekcijskih službi kako bi se takve aktivnosti obustavile.

Istovremeno se sprovode kontrole čvorišta u mreži, a u slučajevima većih kvarova, posebno na cjevovodima većeg profila koji direktno utiču na pritisak i stabilnost sistema, pristupa se hitnim intervencijama i zamjenama.

Najveći problemi sa nelegalnim priključcima i poremećajima u vodosnabdijevanju, kako je navedeno, prisutni su u prigradskim i rubnim djelovima grada, gdje se voda iz sistema, koji je namijenjen za osnovne potrebe stanovništva, koristi i za poljoprivrednu proizvodnju.

Od početka godine otkriveno je ukupno 20 nelegalnih priključaka, a protiv lica koja su ih koristila podnijete su krivične prijave, dok su sporni priključci isključeni iz sistema.

Nišavić je upozorio da je trenutno period pojačanih kontrola i apelovao na potrošače da izbjegnu nelegalno priključenje kako bi se spriječile sankcije, ali i dodatno opterećenje sistema.

Prema njegovim riječima, “divlji” priključci najčešće se nalaze u naseljima izvan užeg gradskog jezgra, a kontrolama je utvrđeno da se voda nerijetko koristi za zalivanje zelenih površina, održavanje zasada, pranje vozila i stočarstvo.

On je naglasio da vodovodni sistem nije projektovan za takve namjene, već isključivo za osnovne potrebe stanovništva, te da bi se za te svrhe trebalo koristiti alternativne izvore vodosnabdijevanja, poput bunara.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku