Analitičari zabrinuti: Zavisnost od PDV-a ugrožava stabilnost državnih finansija

post-img Ministarstvo finasija Crne Gore
RTCG 02.12.2024. 10:59

Ministarstvo finansija Crne Gore tvrdi da je budžet za narednu godinu održiv, socijalno odgovoran i razvojan, dok analitičari i ekonomski stručnjaci iznose ozbiljne rezerve prema ovim optimističnim procjenama. Sa više od četiri milijarde eura u državnoj kasi, planirano je redovno finansiranje plata, penzija, socijalnih davanja i starih dugova, ali i realizacija kapitalnih projekata. Međutim, dominantna zavisnost prihoda od naplate PDV-a i rast plata kroz program  “Evropa sad 2”  izazivaju sumnje u dugoročnu stabilnost ovog pristupa.

Prema Bojanu Paunoviću iz Ministarstva finansija, budžet je razvojni i zasnovan na značajnom investicionom zamahu. U prilog ovom optimizmu navode se povećanje prosječne zarade, minimalnih plata i penzija, kao i uvođenje nove stope PDV-a za turističku djelatnost. Paunović tvrdi da će ovakve mjere podstaći rast prihoda od PDV-a na nivo od preko 17 odsto BDP-a.

Sa druge strane, analitičar Mirza Mulešković upozorava da oslanjanje na PDV kao ključni izvor prihoda nosi ozbiljne rizike.

Šta će se desiti ukoliko dođe do pada potrošnje, lošije turističke sezone ili odlaska stranih radnika? Sve su to scenariji koji mogu ozbiljno ugroziti planirani budžet – ističe Mulešković. On takođe naglašava da je više od 700 miliona eura namijenjeno platama u javnom sektoru, dok su kapitalni projekti, koji bi mogli podstaći dugoročni ekonomski rast, dobili gotovo duplo manje sredstava.

Finansijski konsultant Stevan Gajević priznaje da očekuje dobro punjenje budžeta od PDV-a zbog povećanja plata i potrošnje, ali upozorava da rast plata gotovo neizbježno vodi rastu cijena.

Za građane rast cijena znači smanjenje kupovne moći, dok sa makroekonomske strane viši BDP donosi veće prihode. Međutim, ovo nije dugoročno održiv model – objašnjava Gajević.

Planovi Ministarstva finansija dodatno bi mogli biti ugroženi globalnim ekonomskim šokovima, smanjenim izvozom električne energije zbog ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja, ali i rastom uvoza usljed niske domaće proizvodne baze. Ove potencijalne prepreke sugerišu da je optimizam Ministarstva možda preuranjen.

Mulešković budžet naziva “potrošačkim”, navodeći da dominacija troškova za zarade u javnom sektoru nad ulaganjima u kapitalne projekte signalizuje manjak vizije za održivi ekonomski rast.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku