ASP: Vlada nastavlja rasipnički trend – Za putovanja i reprezentaciju za deset mjeseci potrošeno 6,7 miliona eura

post-img Foto: aspmne.com
autor-img 24KROZ7 29.11.2024. 19:35

Centralna administracija u Crnoj Gori je za službena putovanja i reprezentaciju u prvih deset mjeseci ove godine potrošila čak 6,7 miliona eura, saopšteno je iz nevladine organizacije Akcija za socijalnu pravdu (ASP). Kako su istakli iz ove organizacije, ovakav trend pokazuje da aktuelna vlast nastavlja praksu rasipanja budžetskih sredstava, karakterističnu i za prethodne vlade.

Umjesto da se novac iz kase svih građana troši racionalno i namjenski, nova vlast je samo nastavila stari kurs rasipanja, uključujući partijsko-klijentelistička zapošljavanja i ugovore o djelu, kojima se zaobilazi zakon – istaknuto je u saopštenju ASP-a.

Prema njihovim podacima, više od 6,1 milion eura izdvojeno je za službena putovanja, od čega je čak 2,5 miliona eura potrošeno na dnevnice, dok se ostatak odnosi na prevoz, smještaj i druge prateće troškove. Uz to, trošak reprezentacije prelazi pola miliona eura, a prema ASP-u, očekuje se da podaci za novembar i decembar dodatno povećaju ovaj iznos.

Rast troškova u budžetu za 2024. godinu

ASP upozorava da je i predlogom budžeta za narednu godinu predviđeno povećanje ovih troškova. Za službena putovanja projektovano je čak 8,2 miliona eura, dok će troškovi reprezentacije premašiti milion.

Umjesto da se stavi rampa na ovakve izdatke, rebalans budžeta usvojen nedavno dodatno povećava planirane troškove, dok su ugovori o djelu i dalje glavni kanal za partijsko zapošljavanje – kazali su iz ASP.

Milioni za ugovore o djelu

Posebnu pažnju ASP skreće na ugovore o djelu, za koje je u prvih deset mjeseci ove godine potrošeno oko 18 miliona eura. Najveći dio ovog iznosa, kako tvrde, ide na nezakonita zapošljavanja u javnoj upravi, dok je manji dio, poput februarskog izdvajanja od 5,3 miliona, povezan sa angažmanima za provođenje popisa.

Ovakva praksa zapošljavanja razvijena je još u vrijeme Demokratske partije socijalista, a svaka nova vlast je u potpunosti prihvatila. Državna revizorska institucija, inspekcije i tužilaštvo godinama zatvaraju oči pred ovim očiglednim zloupotrebama – navode iz ASP.

Kritike na račun državnih organa

Iz ASP-a su upozorili da je rebalansom budžeta za 2023. godinu izdatak za ugovore o djelu povećan na 21,1 milion eura, dok je za narednu godinu planiran iznos od 16,6 miliona eura. Oni su pozvali nadležne institucije da preduzmu korake kako bi se spriječilo dalje rasipanje novca građana, ukazujući da centralna administracija, koja uključuje ministarstva, Skupštinu, sudove i druge institucije, mora biti primjer odgovornog trošenja budžeta.

Ovakvi podaci, prema ASP-u, jasno ukazuju na potrebu za hitnim reformama u upravljanju javnim finansijama, jer se, kako ističu, „građanski novac troši na luksuz umjesto na osnovne potrebe društva.“

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku