AZK utvrdila: Telekom, One i Mtel sklapali zabranjene sporazume

post-img Agencija za zaštitu konkurencije
autor-img 24KROZ7 19.11.2024. 12:12

Rezultati ispitnog postupka, koje je nedavno predstavila Agencija za zaštitu konkurencije (AZK), otkrivaju postojanje zabranjenog sporazuma, odnosno kartela, između tri najveća mobilna operatera u Crnoj Gori – Crnogorski Telekom, One Crna Gora i Mtel. Na konferenciji za medije, predsjednik Savjeta AZK, Dragan Damjanović, izložio je detalje ovog postupka i odluke koja ima velike posledice za tržište mobilnih telekomunikacija u zemlji.

Ovaj ispitni postupak pokrenut je u aprilu 2024. godine, kada je AZK, na osnovu sumnji na nedozvoljeno ponašanje ovih operatera, odlučila da reaguje po službenoj dužnosti. Ispitivan je slučaj u kojem su ove tri kompanije, u isto vrijeme, podigle cijene pripejd mobilnih usluga, propisujući minimalnu dopunu od pet eura. Ove sumnje na kršenje Zakona o zaštiti konkurencije potekle su iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), koja je ukazala na moguće narušavanje konkurencije na tržištu.

Utvrđeno je da je između ovih kompanija postojala koordinacija u određivanju cijena pripejd dopuna, sa ciljem da se zajednički naruši tržišna konkurencija. Konkretno, postojala je direktna saglasnost da se minimalni iznos pripejd dopune postavi na pet eura, što je evidentno kao zabranjeni sporazum koji nije samo protivan Zakonu o zaštiti konkurencije, već je i ništavan – izjavio je Nebojša Jovović, direktor AZK.

Zabranjeni sporazum, kako je objašnjeno, podrazumijevao je dogovor između ovih operatera da od 1. aprila ove godine svi podignu cijenu minimalne pripejd dopune na pet eura. Ovaj korak nije bio rezultat tržišnih faktora niti konkurentskog ponašanja, već je bio usklađen napor tri najveća operatera da zajednički nametnu istu cijenu korisnicima, što je u suprotnosti sa zakonima koji štite konkurenciju.

Agencija za zaštitu konkurencije je ovom prilikom zabranila dalju primjenu i sprovođenje ovog sporazuma, kao i izrekla mjere ponašanja prema sva tri operatora – Crnogorskom Telekomu, One Crna Gora i Mtel-u. Ove mjere imaju za cilj da se obezbijedi slobodno tržišno takmičenje i zaštite prava potrošača, kao i da se spreči dalja koordinacija koja bi mogla štetiti interesima krajnjih korisnika.

Ovaj slučaj je važan podsjetnik na to koliko je važno očuvanje konkurencije na tržištu, posebno u sektorima kao što su telekomunikacije, gdje bi bilo kakva koordinacija među vodećim kompanijama mogla značajno da ugrozi interes potrošača i ometa razvoj tržišta. AZK je stava da ovakvo ponašanje mora biti spriječeno i sankcionisano kako bi se obezbijedili pravi uslovi za konkurenciju i slobodan izbor za korisnike.

Očekuje se da će ovaj slučaj imati dugoročne implikacije na tržište mobilnih telekomunikacija u Crnoj Gori, jer je jasno da će operateri morati da preispitaju svoje poslovanje i usklade se sa zakonima koji štite konkurenciju. Ovaj postupak takođe pokazuje odlučnost Agencije za zaštitu konkurencije da nastavi sa strogim nadzorom nad svim potencijalnim nepravilnostima koje bi mogle narušiti konkurenciju na tržištu.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku