BIRN: Izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja, Nemanja Laković, prethodno bio vlasnik firme koja je dobila milionski posao u Pljevljima

post-img Ministar rudarstva Saša Mujović i Nemanja Laković tokom posjete Rudniku uglja. Foto: Rudnik uglja Pljevlja
Izvor: BIRN 22.10.2024. 14:00

Aktuelni izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja, Nemanja Laković, dospio je u središte pažnje nakon što su se pojavile informacije o njegovom angažmanu prije stupanja na funkciju, kao i o mogućem sukobu interesa. Prije imenovanja, Laković je bio vlasnik kompanije “Synergy Tech” iz Beograda, koja je dobila unosan posao za toplifikaciju Pljevalja vrijedan 2,5 miliona eura, u saradnji s pljevaljskom firmom “Roto-Term”. Ovaj projekat, koji je ugovoren s državnom kompanijom Elektroprivredom Crne Gore (EPCG), obuhvata izradu glavnog projekta i tehničke dokumentacije za primarni toplovod između Termoelektrane Pljevlja i grada, te izgradnju prvog dijela toplovoda u dužini od 2,3 kilometra.

Kontroverze oko imenovanja i poslovanja

Laković je imenovan za izvršnog direktora Rudnika uglja 30. aprila, nakon što je već od 5. aprila obavljao funkciju vršioca dužnosti direktora. Zanimljivo je da je na dan stupanja na dužnost prenio kompletno vlasništvo nad firmom “Synergy Tech” na drugu osobu, čime je nastojao da izbjegne mogući sukob interesa. Međutim, ni Rudnik uglja ni EPCG nisu dali odgovor na pitanja o potencijalnom sukobu interesa, dok je Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) najavila pokretanje postupka kako bi se utvrdilo postoji li sukob interesa u vezi s njegovim imenovanjem.

Iz Rudnika uglja odbili su zahtjev BIRN-a za dostavljanjem ugovora i podataka o zaposlenima, uz obrazloženje da te informacije predstavljaju poslovnu tajnu. Uprkos tome, podaci do kojih se došlo ukazuju na to da je tender za toplifikaciju raspisan 9. avgusta 2022. godine, dok je ugovor potpisan 7. novembra iste godine. Konzorcijum “Roto-Term” i “Synergy Tech” bio je jedini ponuđač na tenderu, s ponudom vrijednom 2,495 miliona eura, bez PDV-a.

Detalji ugovora i rokovi

U okviru dogovora, “Synergy Tech” je trebao učestvovati u projektu s 40 odsto vrijednosti posla, odnosno gotovo milion eura, dok je “Roto-Term” bio nosilac projekta s udjelom od 54%. Radovi su podijeljeni na dvije faze – izradu glavnog projekta i tehničke dokumentacije u roku od 160 dana, te izgradnju toplovoda u roku od 240 dana od početka radova. Radovi su formalno započeti 29. jula ove godine, kada su premijer Milojko Spajić i ministar energetike Saša Mujović posjetili Pljevlja. Predviđeno je da prva faza izgradnje bude završena tokom 2025. godine, čime bi uži centar Pljevalja dobio grijanje putem primarnog toplovoda.

Profesionalna biografija i sporni konkurs

Prema biografiji objavljenoj na zvaničnom sajtu Rudnika uglja, Laković je započeo svoju karijeru u porodičnoj kompaniji “Elcom” iz Pljevalja, a zatim radio u nekoliko firmi u Srbiji, uključujući “Notham System” i “OIP Engineering ltd”. Godine 2015. postaje direktor “Synergy Tech”-a, gdje ostaje do imenovanja na čelo Rudnika uglja. Na konkurs za poziciju direktora Rudnika uglja, raspisan 17. aprila, prijavio se samo Laković. Uvjeti konkursa bili su najmanje VII-1 stepen stručne spreme i pet godina radnog iskustva, a Laković je diplomirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Međutim, prema informacijama Fakulteta političkih nauka, Laković je studirao po starom sistemu, prije uvođenja ECTS bodova, što postavlja pitanje ispunjenosti uvjeta konkursa. Rudnik uglja nije dostavio dokaze o ispunjenju tih uvjeta.

Sumnje u sukob interesa i kršenja zakona

Agencija za sprječavanje korupcije saopštila je da će preispitati da li je Laković prekršio zakon, budući da kao javni funkcioner nije dostavio izvještaj o imovini u zakonskom roku od 30 dana. Zakonom je propisano da je javni funkcioner dužan da prenese vlasništvo nad privrednim društvima na drugu osobu, što je Laković formalno učinio dva dana prije imenovanja za vršioca dužnosti direktora.

Negativna ocjena poslovanja i izazovi u budućnosti

Državna revizorska institucija (DRI) dala je negativno mišljenje na reviziju usklađenosti poslovanja Rudnika uglja za 2023. godinu, ukazujući na brojne nepravilnosti, uključujući popunjavanje radnih mjesta bez raspisivanja konkursa. Rudnik je prethodnu finansijsku godinu završio s profitom od 15,2 miliona eura, ali je u prvoj polovini ove godine zabilježen gubitak od 3,8 miliona eura, što je dijelom pripisano remontu Termoelektrane Pljevlja.

Laković je najavio da će zbog ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja u 2025. godini prihodi Rudnika uglja biti umanjeni za oko 48 miliona eura, što će predstavljati ozbiljan izazov za kompaniju.

Imenovanje Nemanje Lakovića za izvršnog direktora Rudnika uglja Pljevlja otvorilo je brojna pitanja, uključujući potencijalni sukob interesa, zakonitost procesa zapošljavanja, kao i buduće izazove s kojima će se kompanija suočiti. Dok Agencija za sprječavanje korupcije istražuje slučaj, ostaje da se vidi hoće li ovaj slučaj imati dalekosežnije posljedice po upravljanje i poslovanje jednog od najvažnijih energetskih resursa u Crnoj Gori.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku