Dakićevci ne odustaju od 22 miliona eura: Spajić i Mandić nijemi na zahtjeve, slijedi obraćanje Strazburu

post-img FOTO: Lazar Ružić
autor-img 24KROZ7 28.05.2026. 13:55

Nekoliko desetina manjinskih akcionara i bivših radnika fabrike „Radoje Dakić” juče su se okupili, najprije ispred Vlade, a zatim i na platou pored Skupštine, s namjerom da još jednom javno zatraže isplatu, kako tvrde, bespravno otuđene imovine na mjestu nekadašnje fabrike.

Nakon što nije uspio da preda zahtjev predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, predsjednik NVO „Udruženje manjinskih akcionara „Radoje Dakić” Milan Vukčević poručio je da će bivši radnici biti uporni u zahtjevu da im se vrati imovina koja je, prema njihovim tvrdnjama, prodata u stečajnom postupku, čime su oštećeni i manjinski akcionari i država, kao nekada u najvećoj fabrici za proizvodnju građevinskih mašina SF.

Manjinski akcionari i bivši radnici „Radoja Dakića” po osnovu prodaje zemljišta te fabrike potražuju 22 miliona eura. Taj novac bi bio raspoređen manjinskim akcionarima, kojih ima 3.340, u zavisnosti od broja akcija koje posjeduju.

On je istakao da u, kako navodi, nezakonitoj prodaji imovine „Radoja Dakića” nisu oštećeni samo bivši radnici i akcionari, već i država, podsjećajući da je kvadrat zemljišta umjesto po procijenjenih 410 eura prodat po 282 eura.

Vukčević je rekao da je nedopustivo da ni nakon godinu dana niko od nadležnih nije postupio po njihovom zahtjevu, napominjući da u državi koja teži članstvu u Evropskoj uniji osnovne vrijednosti i poštovanje ljudskih prava, među kojima je i pravo na privatnu svojinu, moraju biti neprikosnoveni.

– Oni misle da je dovoljno da ubace u fioku. Ustavom je garantovano pravo na javno okupljanje, a mi ćemo uporno tražiti svoja prava. Jer, znamo zašto smo došli, i oni znaju zašto dolazimo. Ne borimo se za vlast, nego za pravdu i za našu imovinu – poručio je Vukčević, najavljujući nove proteste. On je kazao da „dakićevci” već godinu dana čekaju odgovor predsjednika Vlade Milojka Spajića i predsjednika Skupštine Andrije Mandića o njihovom zahtjevu za ispravljanje, kako tvrde, nepravde.

– Mi smo zahtjev pismeno adresirali na predsjednika Vlade i predsjednika Skupštine. Godinu i po dana oni ćute. Neka odgovore, i nećemo se više okupljati. To ćemo predati tamo gdje treba. I neka samo daju odgovor i mi idemo u Strazbur. Imamo već odluku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu – rekao je Vukčević.

Kako je istakao NVO „Udruženje bivših radnika „Radoje Dakić”, koja predstavlja 3,34 hiljade manjinskih akcionara fizičkih lica, još se čeka odgovor iz kabineta predsjednika parlamenta da li će se formirati anketni odbor koji bi istraživao slučaj „Radoja Dakića” i nezakonitu prodaju imovine te industrije građevinskih mašina.

Kazao je da je u slučaju „Radoja Dakića” prekršen član 58. Ustava, kojim se garantuje pravo svojine, kao i međunarodna konvencija koja garantuje pravo na neometano uživanje imovine.

Dug se može namiriti iz budžeta

Na pitanje “Dana” ko je kupio zemljište koje je pripadalo industriji “Radoje Dakić”, predsjednik NVO “Udruženje manjinskih akcionara `Radoja Dakića`” Milan Vukčević odgovorio je da su kupci kompanije Zetagradnja, “Čelebić”, Kips i Voli.

Kako je rekao, dug manjinskim akcionarima može se namiriti iz budžeta, ali i novcem onih koji su kupili zemljište „Radoja Dakića” po znatno nižim cijenama od tržišnih.

– Prodato je 34 odsto imovine, na način koji se zove uzurpacija. Izgrađeno je 34 odsto zgrada bez dozvole. Kako mogu dobiti dozvolu da rade na našoj imovini u zgradi. Ako pozovemo međunarodni sud, uzurpacija se smatra i rušenje 34 odsto zgrada. Nećemo mi da rušimo nikoga, ali hoćemo ono što nam pripada. Jedna akcija iznosi 28,92 eura. Svako od nas zna koliko ima akcija – rekao je Vukčević.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku