Osnivač i dugogodišnji direktor Montenegro Airlines-a, Zoran Đurišić, upozorio je na ozbiljan pad u sektoru crnogorskog vazduhoplovstva, nakon što je posljednji avion ove kompanije, Fokker 100, prodat za svega 50.000 eura. Đurišić smatra da će sličnu sudbinu vrlo brzo doživjeti i Aerodromi Crne Gore, a njegovu zabrinutost dodatno potiče činjenica da se vlast, umjesto da se bavi vitalnim pitanjima sektora, fokusira na partijsko uhljebljivanje.
– Posljednji avion Montenegro Airlines-a je otišao na doboš, a sa njim i simbol jednog od najvažnijih brendova Crne Gore. Nažalost, Vlada nije našla za shodno da odvoji ni nekoliko minuta da se bavi ovom tematikom, dok su od četvrtka do četvrtka zauzeti proizvodnjom novih ministara i uhljebljivanjem novih partijskih kadrova – kazao je Đurišić.
On je ranije predložio da država ili nova avio-kompanija kupe avion i izlože ga na Aerodromu kao turističku atrakciju, čime bi se sačuvala i kulturna baština i značaj Montenegro Airlines-a za prepoznatljivost Crne Gore. Međutim, nijedna takva inicijativa nije naišla na ozbiljniji odgovor vlasti.
Đurišić je upozorio i na ozbiljne probleme u upravljanju crnogorskim aerodromima, te ukazao na to da bi aerodromi uskoro mogli završiti u rukama onih koji nemaju interesa za prosperitet države. Prema njegovim riječima, upravljanje aerodromima nije jednostavan proces i zahtijeva visoko stručnu kadrovsku bazu koja trenutno nedostaje u Crnoj Gori.
– Svaka razvijena država smatra vazdušni saobraćaj ključnim segmentom svog razvoja. Nažalost, u Crnoj Gori je to posljednja rupa na svirali. Svi domaći i međunarodni analitičari slažu se da je Montenegro Airlines bio najvažniji simbol naše zemlje, kako po tehničkim dostignućima, tako i po prepoznavanju države u evropskim metropolama – rekao je Đurišić.
On se, takođe, osvrnuo na razvoj crnogorskih aerodroma, posebno Tivta i Podgorice, te naglasio da je ulaganje u tivatski aerodrom, s obzirom na njegove prostorne i geografske ograničenosti, diskutabilno. Prema njegovim riječima, Crna Gora je mogla uložiti milijarde u bolju infrastrukturu i saobraćajnu povezanost između Podgorice i primorja, što bi značajno unaprijedilo i status podgoričkog aerodroma.
– Da je bilo pameti, ova milijarda koja je uložena u autoput, mogla je da bude investicija u razvoj ozbiljne saobraćajnice koja bi povezala Podgoricu i crnogorsko primorje. Podgorički aerodrom bi tada mogao da postane pravi mediteranski hub – zaključio je Đurišić.
Ove izjave Zorana Đurišića dolaze u trenutku kada je crnogorski vazdušni saobraćaj na raskrsnici, a sudbina ključnih infrastruktura, poput aerodroma, ostaje neizvjesna, pod velikim pitanjem hoće li Vlada pronaći način da sačuva ovu granu razvoja ili će, kao i do sada, okrenuti leđa njenom budućem prosperitetu.
Komentariši