Svjetske cijene hrane su zadržale stabilnost u junu u poreÄ‘enju sa prethodnim mjesecom, prema izveÅ¡taju Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).Â
Indeks svjetskih cijena prehrambenih proizvoda za jun je iznosio 120,6 poena, isto kao u maju, navodi FAO.
Rast cijena mlijeÄnih proizvoda, Å¡ećera i biljnih ulja je nadoknadio pad cijena žitarica, dok je indeks cijena mesa gotovo nepromijenjen u odnosu na maj.
Indeks cijena mlijeÄnih proizvoda je u maju u prosjeku iznosio 127,8 poena, Å¡to je za 1,2 odsto viÅ¡e u odnosu na maj.
U junu su znaÄajno porasle svjetske cijene maslaca, koje su bile najviÅ¡e za poslednje dvije godine, a blago su porasle i cijene obranog i punomasnog mlijeka, dok je cijena sira neznatno smanjena.
Rast svjetskih cijena Å¡ećera je uglavnom posljedica vijesti da je majska žetva Å¡ećerne trske u Brazilu podbacila u odnosu na oÄekivanja, tako da je relevantni indeks mjeseÄno porastao za 1,9 odsto, na 119,4 poena.
Nakon tri uzastopna mjeseÄna pada, FAO indeks cijena Å¡ećera je porastao u odnosu na maj zbog zabrinutosti povodom uticaja nepovoljnih vremenskih uslova i monsuna na proizvodnju u Brazilu i Indiji.
Indikator koji prati cijene biljnih ulja je u junu bio na nivou od 131,8 poena, što predstavlja rast za 3,1 odsto u odnosu na maj. Cijene biljnih ulja su sada najveće od marta 2023, pošto je u junu zabilježeno poskupljenje palminog, sojinog i suncokretovog ulja.
Kako je objaÅ¡njeno, ova promjena je djelimiÄno podstaknuta poboljÅ¡anim izgledima za proizvodnju u glavnim zemljama izvoznicama. Podstaknut je porastom globalne uvozne potražnje iz sektora biogoriva u Americi za sojinim i suncokretovim uljem.
Indeks cijena žitarica je u junu u prosjeku iznosio 115,2 poena, za tri odsto više u odnosu na maj.
Pad cijena pšenice, kukuruza i drugih žitarica je, prije svega, posljedica toga što su na sjevernoj hemisferi u toku žetve.
Indeks cijena mesa je takoreći nepromenjen u odnosu na maj i iznosi 116,9 poena.
Komentariši