Farmeri demantovali Jokovića: Otkupna cijena mlijeka stoji pet godina, dok rast troškova ruši njenu realnu vrijednost

post-img Vladimir Joković- Foto: ETV
Dan 04.06.2026. 10:51

Izjava resornog ministra Vladimira Jokovića na sjednici Odbora za poljoprivredu, turizam, ekologiju i prostorno planiranje, posvećenoj stanju u mljekarstvu, izazvala je reakcije farmera.

Neki stavovi ministra izazvali su odobravanje, ali većina je izazvala negativne reakcije.

Tako je Milko Živković iz Unije stočara sjevera saglasan sa ministrom da se može reći da Crna Gora ima više problema sa saniranjem pikova u proizvodnji mlijeka nego sa stvarnim viškovima.

– Ova povremena zagušenja tržišta su, na izvjestan način, loša strategija, da tako kažem, odnosno, loše planiranje u vezi postupanja sa domaćom proizvodnjom mlijeka – kazao je Živković.

Kao glavni problem on vidi nekontrolisani uvoz mlijeka, nelojalnu konkurenciju zbog uvoza i damping cijene.

Živković proziva Ministarstvo ekonomskog razvoja, koje uporno izbjegava da rješava taj problem.

– To su stvari koje prave ogromne probleme domaćim proizvođačima mlijeka u smislu da dolazi do povremenih prekida otkupa mlijeka, što je prije godinu i po dovelo do smanjenja otkupne cijene mlijeka – rekao je on.

Živković se ne slaže sa tvrdnjom ministra Jokovića da imamo najveću otkupnu cijenu za mlijeko u Evropi, napominjući da se ona nije promijenila pet godina.

– Ako vrijednost tog litra mlijeka uporedimo tada i danas, jasno nam je da je ona jako devalvirala zbog poskupljenja drugih inputa, poput troškova života, repromaterijala, goriva, koncentrata. Realna vrijednost našeg osnovnog proizvoda, odnosno mlijeka, stoji na istoj osnovi, što ekonomski jednostavno nije održivo – ukazao je Živković.

Smatra da Crna Gora ima „solidne subvencije na otkupljeno mlijeko“, ali da crnogorskog farmera iz više razloga litar proizvedenog mlijeka košta više nego u nekim drugim zemljama.

– Ministar bi morao to da zna da crnogorskog proizvođača, zbog specifičnosti Crne Gore, površina koje obrađujemo, prinosa koje dobijamo sa tih površina, ogromne, odnosno stoprocentne uvozne zavisnosti po pitanju koncentrovane hrane i žitarica, taj litar mlijeka košta značajno više nego što to košta proizvođače u okruženju – kazao je on.

Ovi izazovi, kako kaže Živković, ukazuju na potrebu za strateškim pristupom u razvoju mljekarske industrije, kako bi se povećala raznovrsnost proizvoda i osigurala održivost proizvodnje.

Crnogorska poljoprivreda nije ni blizu dostignutih standarda ni kapaciteta da spremno dočeka ulazak na evropsko tržište, što će izazvati velike probleme u ovom sektoru u smislu da će veliki broj gazdinstava biti ugušen ili ugašen, zaključio je on.

Iz tog razloga Unija stočara je pokrenula niz inicijativa.

Farmer Vlado Lakić iz Udruženja stočara Danilovgrada naglašava da ministar Joković nije iznio tačne podatke.

– Od početka ove godine do momenta kad su prekinuli otkup od malih proizvođača, mljekari su izvezli 500.000 litara mlijeka. Dakle, višak nije samo onaj dio koji se gomilao tih dana. Radi se o mnogo većim viškovima nego što ministar tvrdi – rekao je Lakić.

Kaže da ni podatak o porastu broja gazdinstava, kao i onih koji proizvode sir u ovoj godini, nije tačan, već da je riječ o istim gazdinstvima koja se prijavljuju više puta.

Navodi da bi, da Ministarstvo poljoprivrede i ostale službe vrše pravovremenu i valjanu kontrolu, bilo utvrđeno da je riječ o svojevrsnom švercu.

– Kontrola se vrši dva puta godišnje, ali niko ne kontroliše količinu sira. Rezultat je da imamo velike količine sira na koje se ne plaća nikakav porez – naveo je on i dodao da se sve radi nelegalno.

– Čeka se 2028, jer postojeće mjere će biti tada ukinute, i prelazi se na subvencije i mjere određene u odnosu na hektar. Dakle, riječ je o fiktivnom porastu broja gazdinstava – objasnio je Lakić.

Ističe da sa ovakvom politikom crnogorska poljoprivreda neće biti spremna za evropsko tržište i da će ulazak u EU označiti početak propasti brojnih gazdinstava.

Osnivač i vlasnik mljekare „Lazine“ Milutin Đuranović saopštio je da je akcijska prodaja domaćeg jogurta, da bi se eliminisao višak mlijeka, donijela gubitke i mljekarskom i trgovačkom sektoru.

– Radili smo sa gubitkom, i mi i trgovci. Teret su podnijeli i trgovinski lanci i mljekare. Prodavali smo jogurt po cijeni do prije desetak godina. Sada ulazimo u turističku sezonu. Nadamo se da nećemo imati viškova, jer se čini da ćemo imati dobru turističku sezonu. U septembru ćemo vidjeti kakva je situacija – kazao je Đuranović za „Dan“.

Rekao je i da je problem sa viškovima mlijeka veoma naglašen i u regionu, kao i u Evropi, te da je realno očekivati da donosioci odluka u narednim mjesecima iskoriste za donošenje strategije koja bi omogućila da se preduprijede problemi sa mogućim viškovima mlijeka ubuduće.

Podsjeća se da se litar jogurta domaćih proizvođača proteklog mjeseca prodavao po akcijskim cijenama od 99 centi.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku