Fideliti je u svom stilu na društvenoj mreži Iks objavio satirično, ali analitičko saopštenje pod naslovom “KUMULATIVNA KRAVA MUZARA”, u kojem se žestoko suprotstavlja najavama davanja Aerodroma Crne Gore u koncesiju. Kroz narodsku metaforu o super kravi koja daje “keš iz vimena”, Fideliti upozorava da bi Crna Gora mogla ostati bez jedne od najprofitabilnijih državnih firmi – i to, kako kažu, za manje para nego što ih ona sada donosi sama.
U cilju „kvarenja Sneška“ onima koji zagovaraju koncesiju, Fidelity je objavio model dugoročnog rasta profita Aerodroma ako ostanu u državnom vlasništvu. Model prikazuje koliko bi Aerodromi Crne Gore mogli zaraditi u narednih 30 godina, uz godišnji rast profita po različitim stopama:
– Modeli rasta profita za Aerodrome Crne Gore (30-godišnja projekcija):
1. Rast profita 1 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 420 miliona eura
2. Rast profita 2 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 490 miliona eura
3. Rast profita 3 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 570 miliona eura
4. Rast profita 4 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 675 miliona eura
5. Rast profita 5 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 800 miliona eura
6. Rast profita 6 odsto godišnje
Ukupan čist profit za 30 godina: 950 miliona eura
Iz Fidelityja napominju da su bili konzervativni u procjenama, iako Aerodromi već sada planiraju 12 odsto veći profit za 2025. godinu u odnosu na 2024., što ukazuje da je i više od 6 odsto godišnjeg rasta moguće u realnim uslovima.
– Bez stranačkih uhljeba, bez štrajkova, bez subvencija –
U saopštenju se navodi da Aerodromi funkcionišu bez ozbiljnih problema i pritom ostvaruju milionske prihode, za razliku od mnogih drugih državnih firmi koje se oslanjaju na budžetske transfere.
Umjesto ulaganja i daljeg razvoja ove „super krave“, kako je nazivaju, država, prema navodima Fidelitija, razmatra njeno davanje u koncesiju – što bi značilo da sav budući promet i profit ide u džepove koncesionara, a građanima ostaju samo „obećanja i PowerPoint prezentacije“.
Pitajte domaćina na selu
Za kraj, saopštenje zatvara slikovitom porukom:
– Kome nije jasno o čemu se ovdje zapravo radi, neka pođe na selo i pita domaćina da li bi on dao Aerodrome u koncesiju; ako ostane živ nakon pitanja, častimo sladoled –
Komentariši