Građani nezadovoljni uslovima za raspravu o Veljem Brdu: Premijer i ministri ne prisustvuju

post-img Foto: Oči Podgorice
Vijesti 11.12.2024. 12:23

Centralna javna rasprava o Nacrtu Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice, zakazana za danas, odložena je zbog nedostatka kapaciteta u sali Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Građani koji su prisustvovali događaju ukazali su na neadekvatne uslove, s obzirom na to da veliki broj ljudi nije imao priliku da prisustvuje zbog prenatrpanosti sale. Održavanje rasprave u takvim uslovima dodatno je otežano, a veći dio prisutnih proveo je više od pola sata na nogama.

Odbornik u Skupštini Glavnog grada, Dragutin Vučinić, istakao je da je prostor neprimjeren za ozbiljnu raspravu i upitao zašto se ovaj plan uopšte razmatra prije PUP-a Crne Gore.

Ovdje ispred vrata stoji 30 ljudi koji ne mogu da stanu u ovu salu. Ova prezentacija ima mnogo manjkavosti, nijedan normalni kompjuter ne može da otvori 50 PDF-ova koji su podloga planu. Zamolio bih sve da zbog neuslovnosti sale, ovo prenesemo na drugo mjesto – rekao je Vučinić.

Građanski aktivista Aleksandar Dragićević zatražio je premještanje rasprave u multimedijalnu salu Skupštine Glavnog grada, s obzirom na veliki broj prisutnih i broj primjedbi koje su iznijeli građani. Građanin Vladimir Vučinić dodao je da su ranije slične rasprave održavane u Kulturno-informativnom centru “Budo Tomović”, te da je potreban projektor kako bi se vidjeli svi relevantni dokumenti. Takođe je istakao da se planirani projekti na Veljem brdu nisu zasnovali na jasnim smjernicama razvoja.

Arhitekta Aleksandar Ašanin problematizovao je odsustvo premijera Milojka Spajića i ministara, ističući da su oni dali ideju za izgradnju Veljeg brda.

Gdje su premijer Spajić i ministri? Da li postoji akt Glavnog grada za izgradnju novog grada na Veljem brdu? – pitao je Ašanin. On je naglasio da je plan nefunkcionalan i da se predviđa postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje će ugroziti Park prirode, što je u suprotnosti sa metodologijom planiranja.

Ekonomski analitičar Miloš Vuković zatražio je pojašnjenje broja stanova koji se planira na Veljem brdu, ističući da je tokom prezentacije pomenuto da će tu biti izgrađeno 11.500 stanova, dok je premijer Spajić ranije govorio o 20.000.

Dakle, nije 40.000 ljudi, već 80.000. Tako da je Velje brdo poslije Podgorice postalo najveća opština u državi – naglasio je Vuković.

Katastrofalan projekat Velje Brdo: Iza “javnog interesa” krije se ekološka šteta

Budimir Mugoša, bivši ministar poljoprivrede, upozorio je na uništavanje poljoprivrednog zemljišta u ime urbanizacije. On je naveo da se kvalitetno zemljište pretvara u građevinsko, kako na Veljem brdu, tako i u drugim delovima Podgorice, čime se ozbiljno ugrožava poljoprivredna proizvodnja.

Građani i stručnjaci koji su učestvovali u raspravi ponovo su apelovali na nadležne da se razmatranje plana premesti na primerenije lokacije, jer trenutni uslovi ne omogućavaju kvalitetnu raspravu koja bi donela održive odluke za razvoj glavnog grada.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku