Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar, iznio je oštru kritiku na račun aktuelne vlasti, posebno na premijera Milojka Spajića, optužujući ga za neispunjena obećanja i nerazmjerno smanjenje kapitalnog budžeta.
Konatar je podsjetio da je premijer prije godinu dana najavio kako će kapitalni budžet za 2024. godinu iznositi čak 900 miliona eura, tvrdeći da će ovaj novac omogućiti bržu izgradnju ključnih infrastrukturnih projekata, poput autoputa. Ipak, prema njegovim riječima, ovaj budžet je smanjen na svega 280 miliona, što smatra velikim razočaranjem.
– Premijer je prije godinu dana govorio o kapitalnom budžetu od 900 miliona eura. Tada je najavio da će skoro biti završeni radovi na autoputu i da će, uz taj budžet, Crna Gora doživjeti pravi infrastrukturni procvat. I sad, umjesto 900 miliona, imamo 280 miliona. Kako je moguće da smo došli do ovoga? Ako je BDP dupliran, očekivalo bi se da i sredstva za kapitalni budžet budu duplirana, a ne da se smanjuju na nivoe koji su bili prije 7-8 godina – izjavio je Konatar.
On je, također, ukazao na izuzetno visoke troškove za projekte, kao što je izgradnja dionice Mateševo-Andrijevica, koja će, prema njegovim riječima, građane Crne Gore koštati 550 miliona eura.
– Sada ćemo zbog bilborda Milojka Spajića potrošiti 600 miliona eura u narednih godinu i po dana. To su sredstva koja će biti bačena, umjesto da se investiraju u potrebne infrastrukturne projekte koji bi unaprijedili kvalitet života građana – poručio je Konatar.
Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA kritikovao je i najavljene poreze, tvrdeći da će povećanje akciza, PDV-a i novih nameta, kao i planirana poskupljenja u turizmu, imati negativan uticaj na građane.
– Da bi se naplatila ova nesrećna 200 miliona eura za ovu godinu, a naredne godine čak 400 miliona eura, sve to će se naplatiti preko novih nameta i povećanja poreza. Građani će ponovo biti ti koji će snositi teret političkih nesposobnosti i loših odluka aktuelne vlasti – ističe Konatar.
Takođe, Konatar je podsjetio na predizborna obećanja o povećanju plata za 25 odsto, koja su, kako tvrdi, bila ispunjena samo djelimično.
– Na početku je bilo govora o 25 odsto povećanju plata za sve građane. Međutim, sada se predlaže povećanje plata za 30 odsto samo za javne funkcionere – ministre, poslanike i druge visoke zvaničnike, dok se običnim građanima ništa ne nudi. Ovaj pristup je nepošten i ne odgovara realnim potrebama građana Crne Gore – zaključio je Konatar, ističući razliku između obećanja i stvarnosti u pogledu ekonomske politike aktuelne vlade.
Komentariši