Koncesija pod sumnjom: Produženje roka ne otklanja dileme o regularnosti

post-img foto: Vlada Crne Gore
Pobjeda 09.06.2025. 09:46

Zbog rastućih tenzija, međusobnih optužbi i sumnji u regularnost, Vlada Crne Gore na hitnoj sjednici donijela je odluku o produženju roka za evaluaciju koncesionih ponuda nad aerodromima za dodatnih 30 dana. Premijer Spajić tvrdi da je cilj – transparentnost, ali javnost, stručnjaci i sindikati govore o kompromitovanom i sumnjivom postupku.

Nakon višednevnih tenzija i sve glasnijih sumnji u regularnost postupka dodjele koncesije nad crnogorskim aerodromima, Vlada Crne Gore je sinoć, na hitno sazvanoj sjednici, odlučila da produži rok za evaluaciju tehničkih ponuda za još 30 dana. Premijer Milojko Spajić poručio je da je cilj obezbjeđivanje transparentnosti i kvaliteta procesa, te da će se u narednom periodu obaviti dodatne konsultacije sa stručnjacima iz Svjetske banke.

Sjednici je prethodio sastanak parlamentarne većine u kabinetu premijera, kojem su prisustvovali predsjednik tenderske komisije i potpredsjednik Vlade Nik Đeljošaj, lider Demokrata Aleksa Bečić, kao i predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Upozorenje IFC-a i sukob u vrhu vlasti

Postupak koji traje već sedam godina kulminirao je dramatičnim upozorenjem konsultanta iz Međunarodne finansijske korporacije (IFC), koji je zaprijetio povlačenjem savjetnika ukoliko im se ne dostavi osnov za diskvalifikaciju ponude južnokorejske kompanije Incheon International Airport Corporation.

Javnosti je postao vidljiv i otvoreni sukob između premijera Spajića i njegovog potpredsjednika Đeljošaja, koji ujedno rukovodi tenderskom komisijom. Đeljošaj je čak optužio eksperta IFC-a da radi za južnokorejskog ponuđača.

Sve glasnije upozorenje o „namještenom“ tenderu

Uprkos vladinoj odluci, reakcije iz političke i stručne javnosti ne jenjavaju. Kritičari sve glasnije upozoravaju da je postupak kompromitovan, te da se stvara ambijent u kojem je pobjednik već unaprijed određen.

Sagovornici dnevnog lista Pobjeda ističu da ova odluka Vlade ne otklanja sumnje u regularnost, već ih dodatno pojačava.

– Vlada je jednoglasno prihvatila prijedlog tenderske komisije da se rok produži. Komisija će, u saradnji sa IFC – Svjetska banka, pribaviti dodatno mišljenje radi donošenja najbolje odluke u interesu Crne Gore – izjavio je premijer Spajić nakon sjednice.

Igrice, a ne razvoj – kaže Borančić

Ammar Borančić iz Evropskog saveza ističe da je riječ o još jednoj sramnoj epizodi Vlade koja urušava razvojne perspektive države.

– Skandal je dobio i međunarodni karakter zbog oštrih kritika Svjetske banke. Sumnjamo da je riječ o mutnom poslu – francuska ugledna firma je otjerana, korejski ponuđač nepoželjan, a ostaje samo jedan „poželjan“ partner. Siniša Mali iz Beograda najavljuje interes Srbije, a Beograd je, podsjećam, svoje aerodrome već dao pod koncesiju – rekao je Borančić.

On smatra da će Crna Gora ovim izgubiti kontrolu nad ključnim resursom, dok se region – poput Tirane – razvija zahvaljujući strateškim partnerstvima.

– Posljedice će biti višestruke – za turizam, ekonomiju i međunarodni ugled – upozorava Borančić.

Krnić: Koncesija kao uvod u privatizaciju

Mirza Krnić iz Preokreta kaže da koncesija dolazi kada država ne zna šta da radi sa ključnim resursima.

– Dati koncesiju na 30 godina znači sužavanje polja djelovanja države. To je često uvod u privatizaciju. Iako koncesija može donijeti koristi ako postoji sposoban menadžment, ovdje je očigledno riječ o pogodovanju – ističe Krnić.

Dodaje da je najvažniji pokazatelj uspjeha broj dolazaka putnika, što direktno utiče na ekonomiju.

– Postoje ozbiljne sumnje da su pojedini investitori privilegovani. To otvara prostor za korupciju i povezanost sa vlašću. Ovakav posao može uzrokovati gubitak kontrole, loše ugovore i povećanje cijena – upozorava Krnić.

On tvrdi da je „crta“ tender iscrtana za unaprijed određenog investitora i pita se čija je korist od toga.

– Najsigurnije rješenje je angažovanje profesionalnog menadžmenta na osnovu javnog konkursa – zaključuje on.

Sindikati traže reakciju tužilaštva

Sindikat Aerodroma Crne Gore i Nezavisni sindikat ACG smatraju da je tender nepovratno kompromitovan. Traže hitnu intervenciju tužilaštva i obustavu koncesionog postupka.

– Riječ je o beskrupuloznoj operaciji prodaje državnog resursa bez kontrole i bez saglasnosti zaposlenih i građana. Ovo nije evropski put, već kvazitenderski akt predaje državne infrastrukture u ruke sumnjivog kapitala – navodi se u saopštenju sindikata.

Oni ističu da se koncesionaru otvaraju vrata da samostalno upravlja strateškom infrastrukturom, što bi, kako navode, moglo imati nesagledive posljedice po suverenitet i ekonomiju države.

Iako je Vlada pokušala da smiri tenzije produžavanjem roka i pozivanjem na dodatne konsultacije sa Svjetskom bankom, politički sukobi, optužbe za netransparentnost i oštre reakcije stručne i sindikalne javnosti ukazuju da je koncesioni postupak nad crnogorskim aerodromima ušao u zonu ozbiljne krize povjerenja. Pred Crnom Gorom su sada ključni dani u kojima će se odlučivati ne samo o sudbini aerodroma, već i o povjerenju u sposobnost državnih institucija da upravljaju strateškim resursima.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku