Lekić: Otkriveno više od 111 hiljada eura falsifikovanog novca u Crnoj Gori

post-img Vesko Lekić; Foto: Vijesti
Portal Analitika 05.02.2025. 10:08

Tokom 2024. godine u Crnoj Gori otkriveni su falsifikati novca u ukupnoj vrijednosti od 111.609 eura, a najčešće su na meti falsifikatora bile novčanice od 50 i dva eura, saopštio je za Bankar direktor Trezora Centralne banke Crne Gore (CBCG), Vesko Lekić.

Lekić je naglasio da prepoznavanje falsifikata zahtijeva pažljivo provjeravanje sigurnosnih elemenata na novčanicama, te je apelovao na građane da budu oprezni i provjere autentičnost novčanica prije nego ih prihvate.

Prema njegovim riječima, falsifikatori obično cilјaju najpopularnije valute koje obezbjeđuju najveću dobit, a u Crnoj Gori, gdje je euro zvanična valuta, najčešće se pojavljuju falsifikati euro novčanica i kovanica. Lekić je takođe naveo da broj otkrivenih falsifikata varira iz godine u godinu, kako u pogledu apoena, tako i u ukupnim iznosima. On je izdvojio nekoliko značajnih statističkih podataka: Najveći broj falsifikovanih novčanica od 200 eura bio je otkriven 2004. godine, dok su tokom perioda od 2007. do 2009. godine najčešće falsifikovane novčanice u apoenima od 100 eura. U posljednjim godinama, uključujući i 2024, najčešće se falsifikuju novčanice od 50 i 2 eura, kako u Crnoj Gori, tako i u drugim državama koje koriste euro.

Lekić je objasnio da efikasno prepoznavanje falsifikata zavisi od dobro poznavanje originalnog novca i njegovih zaštitnih karakteristika. On je naveo ključne elemente na koje građani treba da obrate pažnju pri provjeri autentičnosti novčanica, među kojima su dodirom, pogledom i naginjanjem novčanice.

Pri dodirom, važno je obratiti pažnju na kvalitet papira i reljefnu štampu. Originalni papir za novčanice ima specifičnu teksturu i daje poseban osjećaj čvrstoće. Reljefna štampa se nalazi na inicijalima Evropske centralne banke, arhitektonskom motivu i nominalnoj vrijednosti. Takođe, pri osvjetljavanju novčanica mogu se uočiti sigurnosni elementi, poput vodenog žiga i zaštitne niti. Vodeni žig je vidljiv na bijelim dijelovima novčanica eura, a zaštitna nit prolazi kroz novčanicu sa oznakama valute i nominalne vrijednosti. Naginjanjem novčanice može se primijetiti smaragdni broj ili optički promjenjivo mastilo na većim apoenima.

Za kovanice eura, falsifikati se prepoznaju po nepreciznostima u izradi, promjenama u boji i dimenzijama, kao i različitom zvuku kada se bace na čvrstu podlogu.

Lekić je objasnio proces analize sumnjivih novčanica u Centralnoj banci, gdje se novčanice i kovanice koje su pod sumnjom dostavljaju u nacionalne centre CBCG na dalju analizu. On je takođe ukazao na korišćenje propisane opreme, kao i obuke i kontrole rukovalaca gotovinom, što omogućava brzo otkrivanje falsifikata.

Saradnja Centralne banke sa policijom i drugim institucijama, uključujući Upravu policije i Više državno tužilaštvo, od ključnog je značaja u borbi protiv falsifikovanja novca. Lekić je naglasio da su potpisani protokoli o saradnji, kao i sporazumi sa Evropskom centralnom bankom i Evropskom komisijom, koji omogućavaju razmjenu informacija i učešće u obukama za borbu protiv falsifikovanja novca.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku