Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, je u nedavnom postu na društvenoj mreži X izrazio duboku zabrinutost zbog stanja socijalnog dijaloga u zemlji. Prema njegovim riječima, jučerašnja sjednica Socijalnog savjeta označila je novo dno u urušavanju tog ključnog mehanizma.
– Može se slobodno zaključiti da je socijalni dijalog u Crnoj Gori urušen – započeo je predsjednik svoj komentar.
– Jučerašnjom sjednicom Socijalnog savjeta, dijalog je sveden na puko elektronsko preglasavanje. Time je izostao konsenzus, a takođe i formalna preporuka Socijalnog savjeta, kao institucionalni rezultat dijaloga i dogovora socijalnih partnera – nastavio je Milatović, jasno aludirajući na nedostatak zajedničkog stava među članovima savjeta.
Predsjednik je dalje naglasio da u Crnoj Gori trenutno vlada stanje gdje se obesmišljava institucionalno djelovanje na račun kratkoročne i kratkovide politike. Upozorio je da, iako je rad na povećanju zarada i životnog standarda građana pohvalan i neophodan, nije prihvatljivo da se preko 100 miliona eura namjerava uzeti od bruto zarada građana iz Fonda PIO i preusmjeriti kompanijama koje su ostvarile rekordne profite. Milatović je naglasio da takve mjere prebacuju teret na porodična, mala i mikro preduzeća, što dodatno smanjuje njihovu konkurentnost.
Posebno je problematično, prema predsjednikovim riječima, što se deficit u javnim finansijama, koji ovakve mjere stvaraju, planira nadoknaditi povećanjem PDV-a i drugih dažbina. Takvi potezi direktno utiču na rast cijena, što će, kako upozorava Milatović, poništiti efekt najavljenog povećanja zarada od 6 odsto.
– Na kraju, nije dobro što će rast cijena potpuno pojesti najavljeno povećanje zarada od 6 odsto, ostavljajući tako građane sa još većim problemima od ovih sa kojima se trenutno suočavaju – istakao je Milatović.
Predsjednik je zaključio svoj post apelom da se zbog malih partijskih poena, koji su već značajno limitirani, ne urušava decenijama građen sistem međugeneracijske solidarnosti i ne kocka sa budućnošću građana Crne Gore.
Ovaj apel je jasan signal svim političkim akterima da preispitaju svoje postupke i da se vrate konstruktivnom dijalogu koji je od suštinskog značaja za napredak društva.
Komentariši