Pet najvećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori ostvarilo je povećanje prihoda od ukupno 1,1 milion eura u odnosu na prethodnu sedmicu, na osnovu podataka Poreske uprave (PU) koji su dostavljeni “Danu”. Ovaj prometni skok desio se tokom četvrtka, 30. januara, i subote, 1. februara, u odnosu na iste dane sedmicu ranije (23. i 25. januar). Povećanje prihoda uslijedilo je dan prije i dan poslije bojkota, koji je organizovan 31. januara. Tokom bojkota, trgovci su zabilježili pad prometa za 1,556 miliona eura u odnosu na prethodni petak (24. januar).
Kada se uzme u obzir cijela sedmica, veliki trgovački lanci, među kojima su “Voli trejd”, HD “Laković”, “Domaća trgovina”, “Idea” i “Megapromet”, zabilježili su pad prometa od 458 hiljada eura u odnosu na sedmicu ranije. Ovaj iznos je tri puta manji u odnosu na pad prometa na sam dan bojkota, što ukazuje na činjenicu da su građani u petak bojkotovali velike trgovačke lance, ali su već u četvrtak i subotu to nadoknadili.
Podaci Poreske uprave pokazuju značajnu razliku u prometu na dan bojkota u odnosu na isti dan prethodne sedmice. Promet je bio manji za 56,14 odsto, dok su prihodi u četvrtak, 30. januara, porasli za 24 odsto, a u subotu, 1. februara, za 13,67 odsto. Prema podacima PU, promet na dan prije bojkota iznosio je 3,03 miliona eura, što predstavlja povećanje od 588 hiljada, dok je u subotu promet dostigao 4,25 miliona eura, što je 510 hiljada više u odnosu na isti dan prethodne sedmice. S druge strane, na dan bojkota trgovci su ostvarili promet od 1,22 miliona eura.
Bojkot su organizovali predstavnici Alternativa Crna Gora, koji su najavili novi bojkot za petak, subotu i nedjelju, uz napomenu da bi prodavnice bile zatvorene u nedjelju, a bojkot bi obuhvatio tri dana. Zarija Pavićević iz Alternative Crna Gora ističe da cilj bojkota nije smanjenje profita trgovaca, već apel da se snize cijene namirnica. Pavićević je ponosan na protekli bojkot, ističući da su Crnogorci postigli najveći pad prometa u regionu, koji je iznosio 56 odsto, dok su u Hrvatskoj padili za oko 51 odsto, u Sjevernoj Makedoniji za 49 odsto, a slično je bilo i u Bosni i Hercegovini. On je istakao odgovornost građana Crne Gore, naročito onih sa sjevera, gdje je razlika u padu prometa bila 20 odsto u odnosu na jug zemlje.
Pavićević je takođe spomenuo visoke cijene proizvoda, poput “Milka” čokolade, koja je koštala deset eura, te naglasio da se mora naći kompromis između Vlade i Privredne komore kako bi cijene bile pristupačnije. On je ponovio da će Alternativa Crna Gora nastaviti sa akcijama u cilju smanjenja cijena.
Bojkot velikih trgovačkih lanaca počeo je u Hrvatskoj prije tri sedmice, kada su trgovci snižavali cijene nekoliko proizvoda. Iako su reakcije u Crnoj Gori još uvijek izostale, Pavićević se nada da će se situacija promijeniti.
Komentariši