Javna rasprava o nacrtu izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) za Glavni grad Podgoricu izazvala je burne reakcije građana i stručne javnosti. Rasprava, koja je trajala tek nešto više od pola sata, prekinuta je zbog neuslovnih prostorija Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, gdje nije bilo dovoljno mjesta za sve prisutne. Nastavak je najavljen za petak u zgradi Rektorata državnog Univerziteta.
Kritike na račun plana su bile brojne: od nepostojanja smjernica za razvoj, nepreciznosti podataka, do tehničkih problema poput nemogućnosti otvaranja obimnog materijala na računarima. Među ključnim pitanjima bila su i ona o izgradnji na Veljem brdu, gdje su planirani projekti koji izazivaju nedoumice o kapacitetima i funkcionalnosti novog naselja.
Velje brdo: Grad za 36.800 ili 80.000 stanovnika?
Izmjene PUP-a predviđaju preispitivanje postojećih prostorno-planskih rješenja, uključujući dodatak generalnog urbanističkog rješenja (GUR) za Velje brdo. Na tom području planirana je izgradnja mini-grada sa 11.500 stanova, poslovnim centrima, školama i bolnicama, koji bi prema PUP-u mogao da primi 36.800 stanovnika.
Međutim, ekonomski analitičar Miloš Vuković iz “Fidelity Consultinga” osporio je ove brojke, navodeći da je premijer Milojko Spajić izjavio za Radio-televiziju Crne Gore da je u planu gradnja 20.000 stanova.
– Ako je to tačno, naselje bi moglo imati čak 80.000 stanovnika – kazao je Vuković, zahtijevajući precizne podatke.
Gdje su odgovorni za projekat?
Arhitekta Aleksandar Ašanin, bivši sekretar resora urbanizma, istakao je da nedostaju ključni akti Glavnog grada za realizaciju ovih planova i zapitao se zašto na raspravi nisu prisutni premijer Spajić i drugi ministri koji su ideju Veljeg brda promovisali.
– Ovo nije nacrt plana, već improvizacija. Ako nastavimo ovako, samo stvaramo nove probleme, poput neadekvatnih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje će zagađivati Park prirode i rijeku Zetu. Gazimo sve metodološke principe. Poručujem planerima: cijenite svoj rad i recite Vladi da se uozbilji – kazao je Ašanin.
Poljoprivreda u drugom planu
Bivši ministar poljoprivrede Budimir Mugoša upozorio je na neodgovoran odnos prema poljoprivrednom zemljištu. Istakao je da se najkvalitetnije zemljište od 150 hektara u Sadinama pretvara u građevinsko, dok “Plantaže” u Kokotima planiraju gradnju na zemljištu koje je, prema njegovim riječima, nezakonito prisvojeno.
Aleksandra Tošić Jokić, rukovoditeljka izrade izmjena PUP-a, odgovorila je da će se za Sadine izrađivati detaljni urbanistički plan (DUP), dok će “Plantaže” u Kokotima graditi distributivni centar. Dodala je da se odustalo od izgradnje gradskog groblja u Kokotima zbog loše infrastrukture, pa će se ono graditi na Ćemovskom polju.
Ekološke NVO protiv izmjena PUP-a
Ekološke organizacije “Centar za zaštitu i proučavanje ptica”, “Kana”, “CEGAS” i “Green Home” zatražile su obustavu javne rasprave. Naveli su da se izmjene PUP-a rade netransparentno i neposredno prije usvajanja državnog prostornog plana, uz brojne tehničke i sadržajne nedostatke. Tvrde da su dokumenta puna gramatičkih grešaka i neadekvatna za analizu.
Dok građani i stručnjaci očekuju nastavak rasprave, ostaje da se vidi hoće li odgovorni uvažiti primjedbe i pružiti jasne odgovore na pitanja koja se tiču budućnosti glavnog grada Crne Gore.
Komentariši