Vinari i stručna javnost traže reakciju poslanika zbog akcize na mirna vina

post-img Ilustracija, Foto: Shutterstock
autor-img 24KROZ7 29.10.2024. 11:16

Uvođenje akciza na mirna vina u Crnoj Gori izazvalo je ozbiljne zabrinutosti među proizvođačima i stručnom javnošću, koji ističu da bi ova mjera mogla imati teške posljedice po konkurentnost crnogorske privrede. Na okruglom stolu koji je organizovala ekonomska redakcija „Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru“ (STEGA), istaknuto je da bi ove akcize, koje bi trebale stupiti na snagu 1. januara 2025. godine, mogle znatno ugroziti razvoj vinogradarstva, posebno AD „Plantaže“ iz Podgorice, koja se smatra nosiocem razvoja ovog sektora.

Ekonomija vina pod pritiskom

Prema navodima učesnika skupa, uvođenje akcize od 25 centi po litru na mirna vina, uz ranije uvedeni potrošački porez na pjenušava vina, dovest će do povećanja cijena na tržištu. Proizvođači bi bili obavezni da plaćaju akcizu unaprijed prilikom flaširanja vina, što bi zatim prenijeli na trgovce i ugostitelje, a oni na konačnog kupca. Na taj način, očekuje se da će krajnja cijena vina rasti, što će smanjiti njegovu konkurentnost, a time i ukupnu pokrivenost uvoza izvozom domaćih proizvoda, koja trenutno iznosi samo 14 odsto.

Stručnjaci su upozorili da će akciza kao posebni oblik poreza na potrošnju dodatno povećati osnovicu obračuna PDV-a, što znači da bi konačna cijena po litru mogla porasti za 30,25 centi, uz proporcionalno povećanje trgovačkih marži. Ovo bi moglo značajno uticati na potražnju za domaćim vinima, koja će postati skuplja u odnosu na uvozne proizvode.

Apel poslanicima i prijedlozi

Učesnici okruglog stola, među kojima su bili predstavnici naučne, akademske i stručne javnosti, kao i vinogradarskog sektora, apelovali su na poslanike da pokrenu inicijativu za interpelaciju o radu Vlade. Ova inicijativa bi trebalo da se oslanja na član 108 Ustava Crne Gore, koji omogućava poslanicima da traže objašnjenja i odgovore od vlade u vezi sa specifičnim pitanjima. Predlaže se da se do 30. novembra podnese izmjena Zakona o akcizama radi ukidanja akciza na mirna vina, kako bi se ovaj zakon usvojio prije 31. decembra.

Takođe, učesnici skupa su zatražili da se Vlada obaveže da neće rasprodavati svoje akcije u AD „Plantaže“, čime bi se spriječilo potencijalno preusmjeravanje zemljišta u gradsko-građevinsko, što bi moglo ugroziti budućnost vinogradstva. Apelovano je i na angažovanje profesionalnog, a ne partijskog menadžmenta u privrednim društvima od strateškog značaja, kako bi se očuvala stabilnost i unaprijedio rad ovih preduzeća.

Potreba za podsticajem, ne opterećenjem

U zaključcima okruglog stola naglašeno je da su vinarstvo i vinogradarstvo među najperspektivnijim granama crnogorske poljoprivrede, te da im je potrebna podrška u obliku povećanja površina pod vinogradima, posebno uoči ulaska u Evropsku uniju. U tom kontekstu, učesnici skupa su se složili da je uvođenje akciza kontraproduktivno i da neće doprinijeti razvoju domaće proizvodnje.

Ministarstvo poljoprivrede je također upozorilo na negativne efekte ove mjere, navodeći da će uvođenje akcize na vino od 25 eura na sto litara ugroziti dalji razvoj vinskog sektora i podstaknuti rast sivog tržišta. Preporučeno je postizanje kompromisa kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i osigurao stabilan razvoj vinogradarstva.

Komparativna analiza sa drugim zemljama

Na skupu je istaknuto da zemlje sa razvijenim vinskim sektorima, poput Italije, Španije, Portugala, Grčke, Austrije, Njemačke, Mađarske i Hrvatske, ne primjenjuju ovakve finansijske obaveze. U ovim zemljama, akcize na vino su nula eura, a jedino Francuska ima akcizu na mirna vina, koja iznosi tri centa po litru. U Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji i Srbiji također su akcize na vino nula eura.

Ova poređenja ukazuju na potrebu da Crna Gora preispita svoju fiskalnu politiku u odnosu na vinogradarstvo i vinarsku industriju, uzimajući u obzir dugoročne efekte na konkurentnost i održivost domaćih proizvoda. U tom smislu, sve veći broj vinara i stručnjaka poziva na hitno djelovanje i zaštitu sektora koji ima potencijal da doprinese ekonomskom razvoju i turističkoj ponudi zemlje.

Ovakva situacija zahtijeva brzu i odlučnu reakciju ne samo od strane vlade, već i od poslanika, koji bi trebali da se uključe u zaštitu domaće proizvodnje i interesima građana. Akcize na mirna vina predstavljaju rizik za razvoj vinogradarstva, a njihovo ukidanje moglo bi otvoriti vrata za bolju budućnost za crnogorske vinare i potrošače.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku