Od početka 2025. godine, vozači u Crnoj Gori biće obavezni da plaćaju dodatna tri centa po litru goriva. Ova naknada, koja je predviđena Zakonom o sigurnosti i snabdijevanju naftnim derivatima, biće primenjena kao privremena mjera i trajaće narednih šest mjeseci. Nakon tog perioda, Vlada će doneti odluku o eventualnom povećanju, smanjenju ili zadržavanju visine naknade.
Zorana Sekulić iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa, kazala je da će naknada biti korišćena za formiranje obaveznih rezervi naftnih derivata, što je ključni korak za osiguranje energetske stabilnosti i sigurnosti zemlje.
Naknada je uvedena kako bi se osigurala energetska sigurnost, a takođe i kako bi Crna Gora ispunila obaveze u vezi sa pristupanjem Evropskoj uniji, tačnije u okviru pregovaračkog poglavlja 15. Prema Zakonu, Crna Gora, koja je potpuno zavisna od uvoza naftnih derivata, mora formirati obavezne rezerve u iznosu od 100.000 tona. Ove rezerve formiraće država, dok će najveći uvoznici imati obavezu da formiraju vlastite rezerve.
Naknada od tri centa po litru goriva predviđena je kao privremena mjera koja će se primjenjivati u periodu od šest meseci. Nakon tog perioda, Vlada će proceniti troškove potrebne za formiranje rezervi i stabilnost tržišta, a na osnovu toga odlučiti o eventualnim promjenama visine naknade.
Zorana Sekulić je pojasnila da se procenjuje da će tri centa omogućiti formiranje rezervi u naredne tri do četiri godine, nakon čega će naknada biti smanjena i prilagođena troškovima održavanja i skladištenja rezervi.
Ona je istakla da je neophodno doneti podzakonski akt koji će regulisati metodologiju obračuna ove naknade. Ovaj akt bi trebalo da bude usvojen u roku od 60 dana od stupanja zakona na snagu, kako bi se precizirali svi tehnički detalji i uslovi za sprovođenje zakona.
Prema riječima Sekulić, dvije trećine prikupljenih sredstava biće transferisane Upravi za ugljovodonike, dok će jedna trećina pokrivati troškove naftnih kompanija koje su zadužene za formiranje rezervi. Ova podjela ima za cilj da ravnomerno raspodeli trošak među odgovarajućim institucijama.
Cijene goriva u Crnoj Gori zavise od berzanskih cijena nafte, kursa dolara, visine akciza i troškova distribucije. Sekulić je naglasila da će dodatna naknada od tri centa biti neutralna u periodima kada berzanske cijene goriva padaju. Međutim, ukoliko cijene goriva rastu, naknada bi mogla uticati na ukupnu cijenu goriva.
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa razmatralo je različite opcije, uključujući korišćenje budžetskih sredstava za formiranje rezervi, ali je odlučeno da trošak snose vozači.
Sekulić je pojasnila da bi trošak iz budžeta na kraju opet snosili građani, uključujući i one koji ne koriste gorivo, kao što su starije osobe, djeca ili biciklisti. Ovaj model omogućava da trošak snose isključivo oni koji koriste naftne derivate.
Komentariši