U vremenu kada je ženama rijetko bilo dopušteno da pišu – a još rjeđe da ih u tome iko ozbiljno shvati – Džejn Ostin je svojim romanima, punim suptilnog humora i oštrih društvenih opservacija, izmijenila književni pejzaž. No, i Džejn je, kao i svi veliki pisci i spisateljice, najprije bila – čitateljka. Strastvena čitateljka. Knjige koje je voljela nijesu samo oblikovale njen stil, već i njen pogled na svijet, odnos prema ljubavi, moralu i slobodi žene. Donosimo deset knjiga koje su bile važan dio njenog duhovnog svijeta.
1. “Pamela i Klarisa” Semjuela Ričardsona
Ričardsonovi romani u formi pisama predstavljali su ranu psihološku prozu – i Ostin ih je čitala s velikim zanimanjem. U „Klarisi“ je prepoznala dubinu ženskog iskustva, dok je u „Pameli“ naslutila ironiju koju će kasnije sama usavršiti.
2. “Evelina” Fani Berni
Berni je bila jedna od prvih spisateljica koje su postigle širu popularnost, a „Evelina“ je roman koji je Ostin često iznova čitala. Njen spoj društvene satire i osjećajnosti snažno je uticao na Ostinino oblikovanje likova i ton njenih djela.
3. “Tom Džons” Henrija Fildinga
Fildingov smisao za priču, strukturu i moralne dileme uticao je na Ostininu sposobnost da piše prozu koja je istovremeno zabavna i duboka.
4. “Tristram Šendi” Lorensa Sterna
Ova duhovita i neobična knjiga bila je potpuno drugačija od svega što je Ostin do tada pročitala. Iako je njena proza formalno klasičnija, Sternova igra s naracijom i likovima bila joj je vrlo inspirativna.
5. “Ženski Don Kihot” Šarlot Lenoks
Ova parodija viteških romana bila je ključna za razvoj Ostinine svijesti o ženskom identitetu u književnosti. Lenoks prikazuje junakinju koja pokušava da živi po idealima iz knjiga – što je motiv koji i Ostin koristi u svojim romanima.
6. “Tajanstvenosti Udolfa” En Redklif
Gotika je bila književna moda tog vremena, a Redklif njena najistaknutija predstavnica. Ostin ju je voljela, a gotika joj je bila i izvor nadahnuća i predmet ironije.
7. Pjesme Vilijama Kaupera
Kauperova poezija bila je melanholična, bliska prirodi i svakodnevici – ton koji će Ostin preuzeti u prikazu unutrašnjih svjetova svojih junakinja.
8. “Selo” Džordža Kraba
Krab je pisao realistične slike seoskog života. Njegov uticaj vidi se u Ostininom odbacivanju pretjeranog osjećajnog izraza i u njenom istančanom prikazu engleskog sela.
9. “Seoski paroh” Olivera Goldsmita
Roman o jednostavnom svješteniku i njegovoj porodici bio je u to doba veoma čitan. Ostin ga je cijenila zbog topline, moralne jasnoće i sposobnosti da kroz svakodnevicu dotakne opšte ljudske istine.
10. Šekspirove drame
Neizbježno, Šekspir. Ostin je voljela njegove komedije, citirala ih i njegov uticaj osjeća se u svakom duhovitom dijalogu i iznenadnom obratu u njenim romanima.
Zašto je važno znati šta je čitala Džejn Ostin? Zato što nam to otkriva da ni najveći autori ne stvaraju u praznini. Ostin je bila dio književnog dijaloga – s piscima koji su je nadahnjivali, provocirali ili zabavljali. Njene knjige nastale su iz ljubavi prema čitanju. Čitajući ono što je i ona čitala, približavamo se ne samo Džejn Ostin, već i duhu jednog vremena koje je ona vješto pretočila u književnu besmrtnost.
Komentariši