Bakšiš: Negdje je uvreda, a negdje obavezan, negdje dobra volja

post-img Foto: Getty Image
24kroz7 19.05.2024. 08:40

Sa dolaskom ljepšeg vremena i nadolazećim ljetom, mnogi planiraju gdje će provesti odmor i slobodne dane. Bez obzira na to planirate li vikend putovanje u neki evropski grad ili deset dana na moru, troškovi su neizbježni. Dio tih troškova često uključuje bakšiš, nepisano pravilo u mnogim kulturama.

Evropa

Pravila davanja napojnica značajno se razlikuju širom Evrope. U Francuskoj, Italiji, Španiji i Njemačkoj, račun za restoran često uključuje naknadu za uslugu, ali i dalje se očekuje napojnica od 10 do 15%. U Belgiji, Finskoj, Danskoj i Holandiji, napojnica je rjeđa, ali zaokruživanje računa ili ostavljanje sitniša pokazuje vašu zahvalnost.

Slično je i sa taksijima, barovima i kafićima. Mala napojnica od oko 1 € očekuje se u zemljama poput Francuske, dok u Danskoj to nije uobičajeno.

Srednja i Južna Amerika

U Južnoj Americi, konobari se ne oslanjaju na napojnice kao u Sjevernoj Americi, ali je 10 do 15% u restoranima norma. U Brazilu, Čileu i Kostariki, pazite na naknadu za pokriće, koja nije napojnica za konobara. U Kolumbiji, turistički vodiči očekuju napojnice od 10 do 20 dolara po danu, dok je u većini zemalja srednje i južne Amerike prihvatljivo oko 5 do 10 dolara po danu.

Vozači taksija ne očekuju napojnicu, ali zaokruživanje cijene i ostavljanje malo više za pomoć s prtljagom je dobrodošlo.

Azija

Kultura davanja napojnica u Aziji se bitno razlikuje od zapadnih normi. U Kini i Japanu, napojnice se smatraju nepotrebnim i mogu biti smatrane nepristojnim. U Južnoj Koreji, davanje napojnice nije uobičajeno. U jugoistočnoj Aziji, poput Tajlanda i Vijetnama, bakšiš postaje sve češći u turističkim područjima, gdje manji bakšiš od oko 10% predstavlja lijep gest, ali se ne očekuje. U Indoneziji se cijeni 5% do 10% ako naknada za uslugu nije već uključena.

Davanje napojnica taksistima i u barovima i kafićima uglavnom se ne očekuje širom Azije. Biti oprezan i ne davati napojnicu može pomoći da se izbjegne uvreda.

SAD i Kanada

SAD i Kanada su poznate kao svjetske prijestonice davanja napojnica. Napojnice čine značajan dio prihoda ugostiteljskih radnika, pa se očekuje 15% do 20% računa u restoranima. U barovima se ostavlja 1 dolar po piću, a sitniš ili zaokruživanje cijene je uobičajeno kada se plaća kafa. Kod plaćanja taksija, zaokružuje se na najbliži dolar ili se dodaje mala napojnica od 10% do 15%. Hoteli takođe imaju svoja pravila: portiri obično očekuju 2 do 5 dolara po torbi, 2 do 5 dolara po noćenju i 5 do 20 dolara za vratara, zavisno od usluge.

Pridržavanje ovih pravila može značajno uticati na vaše putničko iskustvo, omogućavajući vam da se uklopite u lokalne običaje i izbjegnete neprijatne situacije.

Kako ne biste napravili takvu grešku, prenosimo zanimljivu infografiku s portala Tourism Review. Na jednom mjestu dobit ćete pregled običaja vezanih uz davanje napojnica u desetak zemalja.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku