Namirnica bogata nutrijentima koju bismo trebali češće konzumirati

post-img Pinterest
autor-img 24KROZ7 25.02.2025. 15:42

Kelj, član porodice kupusa koju mnogi izbjegavaju zbog specifične teksture i ukusa, zapravo je jedna od najzdravijih namirnica na svijetu. Njegovi tamnozeleni, naborani listovi kriju bogatstvo hranljivih sastojaka koji ga čine nezaobilaznim dodatkom ishrani. Iako nutricionisti stalno tragaju za takozvanom „superhranom“, kelj bi trebalo češće da se nađe na trpezi zbog svojih brojnih benefita po zdravlje.

Samo jedna šoljica kuvanog kelja sadrži nevjerovatnu količinu vitamina K – više od 1.000 odsto dnevne preporučene vrijednosti. Ovaj vitamin je ključan za zdravlje kostiju i normalno zgrušavanje krvi. Osim toga, kelj je bogat vitaminom C, koji jača imunitet, te vitaminom A, manganom i bakrom. Takođe sadrži značajne količine vitamina B6, kalcijuma, kalijuma i magnezijuma, što ga čini pravom riznicom hranljivih sastojaka.

Uz sve to, kelj je niskokalorična namirnica – sadrži svega 50 kalorija na 100 grama, što ga čini odličnim izborom za one koji paze na svoju tjelesnu težinu.

Zdravstvene prednosti

Naučna istraživanja potvrđuju da kelj može igrati značajnu ulogu u prevenciji raznih bolesti. Njegova visoka koncentracija antioksidanata, poput kvercetina i kempferola, pomaže u neutralisanju slobodnih radikala i smanjuje rizik od razvoja različitih vrsta raka. Takođe, zahvaljujući snažnim antiinflamatornim svojstvima, kelj može biti odličan saveznik u borbi protiv hroničnih inflamatornih stanja.

Zanimljivo je da je kelj zapravo posebna vrsta kupusa koja je nastala u Belgiji u 18. vijeku, a kasnije se proširila po Evropi i ostatku svijeta.

Kako ga pripremiti

Kelj se može pripremiti na razne načine – od kuvanja i dinstanja do pečenja. Sve popularniji kelj čips postao je zdrava alternativa klasičnim grickalicama. Mladi listovi kelja odlični su za pripremu svježih salata, dok se stariji češće koriste u kuvanim jelima poput variva i supa.

Pri kupovini kelja treba birati svježe, čvrste listove tamnozelene boje bez žutih ili braon pega. Najbolje ga je čuvati u frižideru, neopranog i neisečenog, umotanog u papirni ubrus. Ako ga želite zamrznuti, potrebno ga je kratko blanširati, ohladiti i zatim staviti u zamrzivač.

Kelj se može jesti sirov ili kratko kuvan na pari, čime se zadržava većina hranljivih sastojaka, a gorčina, koja nekima smeta, se smanjuje. Takođe, može se pripremiti kao salata, čorba, musaka ili dodatak različitim jelima.

Njegova dostupnost, nutritivna vrijednost i kulinarska svestranost čine ga savršenim izborom za sve koji žele unaprijediti svoje prehrambene navike.

Bilo da ga jedete sirovog, kuvanog ili u zdravim smutijima, kelj je nesumnjivo jedna od najkorisnijih namirnica koje možete uvrstiti u svoju ishranu.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku