Dok razmišljamo kako da najdražim i najbližim osobama uputimo novogodišnje želje, često posegnemo za klišeiziranim čestitkama koje zvuče hladno. Umjesto toga, možda je pravo vrijeme da se inspirišemo riječima velikih ljudi i pjesnika, čija su razmišljanja o životu, ljubavi i dobroti i dalje bezvremenska.
Jedna od najljepših novogodišnjih poruka dolazi od Duška Radovića, čiji nas mudri aforizmi podstiču na razmišljanje i djelovanje. Njegove riječi su trajna inspiracija, a podsjećanje na njih daje posebnu toplinu praznicima.
Dušan Duško Radović rođen je u Nišu 29. novembra 1922. godine, a preminuo 16. avgusta 1984. Bio je pjesnik, novinar, pisac, aforističar i televizijski urednik. Njegov profesionalni opus obuhvata rad u različitim medijima: Bio je glavni urednik “Pionirskih novina”, urednik Programa za djecu Radio Beograda i Televizije Beograd, urednik lista “Poletarac”, novinar “Borbe” i urednik Studija B.
Široj publici najpoznatiji je po svojim aforizmima koji su se svakog jutra emitovali na talasima Radija Studio B pod nazivom “Beograde, dobro jutro”. Ovi aforizmi su kasnije objedinjeni u tri knjige koje i danas inspirišu generacije čitalaca.
Jedna od njegovih najpoznatijih novogodišnjih čestitki, koja se prenosi s generacije na generaciju, glasi:
“Nemojte raditi ono čega bi se vaši roditelji stidjeli…”
Ova jednostavna, ali snažna poruka poziva na poštovanje univerzalnih vrijednosti i podsjeća nas na značaj časti, poštenja i ljubavi prema bližnjima.
Ove godine, u duhu Radovićevih riječi, svoje želje za Novu godinu možemo uputiti onima koje volimo s posebnom toplinom i iskrenošću, uz poruku koja će ih podsjetiti na ono što je zaista važno.
Evo šta je Duško Radovića poželio svojim slušaocima za Novu godinu:
“Želim vam da vas ne boli ono što vas je boljelo, a da vas voli ono što vas nije voljelo.”
“Želim vam da budete potrebniji drugima nego oni vama.”
“Da želite i možete više nego što vam treba, a da sve što vam pretekne podijelite sa onima koji ne mogu kao vi.”
“Nemojte uzimati mnogo više nego što dajete.”
Da vam ono što imate ne bude manje od onoga što nemate.
Nova godina će, razumije se, stići i onima koji je ne budu čekali. Međutim, sva čar i jeste u čekanju, a ne u Novoj godini. Lijepo je čekati nešto u šta ste sigurni da će doći. Čekali smo u životu razne stvari, to svi znamo, a uvijek su nam i sigurno dolazile- samo Nove godine.”
Komentariši