Kako se ne umorimo od uvijek istih stvari, jasno je da nam je potreban i drugačiji odmor. Koje vrste odmora postoje i kako da znate koji je vama potreban?
Kada kažete da vam je potreban odmor, možete zamisliti subotnje popodnevno spavanje, petak uveče kada niste otišli na piće ili slobodan dan na poslu. Drugim rečima, sati opuštanja i/ili sna. Iako ništa nije bolje od fizičkog odmora, ideja da zapravo postoji sedam različitih vrsta odmora postaje sve popularnija.
Koje vrste odmora postoje?
Psihološkinja dr Sandra Dalton Smit tvrdi da nam je pored fizičkog, potreban mentalni, emocionalni, duhovni, društveni, senzorni i kreativni odmor. Iako neke vrste odmora mogu biti važnije – a mi možda tražimo jedan ili dva češće od drugih – svi oni igraju ulogu u tome kako se osjećamo svaki dan.
– Bez angažovanja u svih sedam vrsta odmora, možete početi da se osjećate iscrpljeno – kaže dr Betsi Čung, klinički psiholog. “Skoro sve što radite troši energiju i ta energija se mora vratiti. Kada ne odvojite vrijeme da se odmorite fizički, mentalno, emocionalno itd, možda ćete na kraju početi da doživljavate simptome sagorijevanja, kao što su hronični umor, razdražljivost, nedostatak želje za obavljanjem stvari i kreativne blokade”.
Pa koje vrste odmora postoje?
Fizički odmor
Fizički odmor je čin podmlađivanja tijela i njegovih energetskih nivoa kroz san i opuštanje. On pomaže tijelu da efikasno funkcioniše i omogućava nam da zadržimo energiju za učešće u svakodnevnim aktivnostima. Takođe nam pomaže da ojačamo imunitet.
Ako se osjećate usporeno, haotično i razdražljivi ste, najverovatnije vam je potrebna ova vrsta odmora. Takođe, imunitet često opadne u ovom slučaju. Prema mišljenju stručnjaka, bilo bi idealno kada biste se na neko vrijeme sklonili od izvora svog umora svaki put kada se osjećate umorno. Međutim, pošto to nije uvijek moguće, preporučuje male doze odmora tokom dana. Na primjer, nemojte jesti pred ekranom, prošetajte u parku ili uživajte u popodnevnim satima sjedeći na klupi na trgu u komšiluku. Naravno, on predlaže da spavate što više možete.
Mentalni odmor
Mentalni odmor je u tome da svom mozgu i duhu date priliku da se odmore.
Na ovaj način ćete imati priliku da jasno razmišljate. Ovako dajete svom umu priliku da se na neko vrijeme isključi, da prestane da razmišlja o tome šta vam je sve vrijeme na umu. Pomoći će vam da smanjite stres i anksioznost u vašem životu. Možda će vam biti lakše biti u svakodnevnim problemima sa kojima se suočavate.
Mentalni odmor vam je potreban ako vam je teško da se koncentrišete ili se osjećate frustrirano. Pokušajte da napravite pauze od pitanja koja vas u tom trenutku dotiču. Ako ste, na primjer, na poslu preuzeli veliki projekat i osjećate se kao da ste došli u ćorsokak, onda se odvojite na neko vrijeme i uradite nešto drugo. Vaše razmišljanje na ovaj način biće pročišćeno. Takođe, postavite granice na radnom mjestu i u vašim odnosima. Držite se njih i ne kršite ih.
Društveni odmor
Radi se o uspostavljanju ravnoteže između interakcije sa drugima i obezbjeđivanja vremena za sebe. Svima nam je potreban prostor da obradimo svoje misli i osjećanja, bez uticaja drugih. Društveni odmor vam omogućava da se ponovo povežete sa sobom i onima oko vas sa više svijesti i smirenosti.
Kada se osećate kao da su vam svi dosadni, dosadni su vam društveni događaji i nema smisla da razgovarate sa ljudima oko sebe, onda vam treba mali predah za sebe. Ako želite da se opustite u društvu, stručnjaci predlažu da budete veoma oprezni na koje društvene pozive pozitivno odgovarate i kako planirate svoje izlete. Ako radite previše između posla, prijatelja, veza i volontiranja, pokušajte da smanjite, za svoje dobro.
Duhovni odmor
Duhovni odmor predstavlja stvaranje prostora koji nam omogućava da pronađemo smisao u svemu što radimo. On nam pomaže da se povežemo sa našim vrijednostima i ciljevima. Daje nam mogućnost da se nosimo sa dubokim egzistencijalnim pitanjima o tome šta nam je važno i koja je naša svrha.
Ako osjećate da vam život stagnira i da nemate svrhe, onda je mentalni odmor neophodan. Na ovaj način se možete više fokusirati na izbore koje donosite u životu i osjećati se kao da ste vi zaduženi za svoj život, a ne za druge. Pokušajte sa meditacijom, volontiranjem i stvaranjem nečeg lijepog.
Kreativni odmor
Ovaj tip odmora omogućava nam da budemo kreativniji, aktivniji i razigraniji. Ova vrsta odmora nam pomaže da riješimo probleme i osjećamo se usklađeniji sa projektom ili ciljem na kojem radimo. Takođe je zabavno! Kreativni odmor je savršen lijek kad god vam je dosadno i nemate šta da radite.
Provedite vrijeme crtajući, istražujući novi aspekt sebe ili čitajući knjigu. Možete se prijaviti za časove kreativnog pisanja, zanate ili vještine sa kojima želite da eksperimentišete. Ne morate biti „dobri“ u projektu da biste bili kreativni. Samo se zabavite.
Senzorni odmor
Senzorni odmor je povezan sa stimulansima iz okoline, kao što su glasna gradska buka, buka automobila i odvraćanje pažnje od brojnih obavještenja na elektronskim uređajima. On je važan, jer nam pomaže da povratimo kontrolu nad načinom na koji doživljavamo svijet oko nas. Omogućavanje našim čulima dovoljno odmora rezultiraće sveukupnim mirnijim osjećajem.
Kada očajnički želite da se sakrijete od svih i kada vam i najmanja buka smeta, onda vam je svakako potreban senzorni odmor. Najbolji način za ovo je meditacija. Radite vježbe disanja i koncentracije i dajte sebi vremena. Takođe bi bilo od velike pomoći da planirate svoj svakodnevni život. U okviru ovog programa najvažnije je planirati pauze sa ekrana.
Emocionalni odmor
Emocionalno blagostanje se odnosi na našu sposobnost da brinemo o sebi i drugima. Prema riječima stručnjaka, emocionalni odmor utiče na našu sposobnost da se odnosimo prema drugima na zdrav način. Takođe, obnavlja vezu koju imate sa sobom, što utiče na vaš odnos sa drugima.
Najosnovniji znak emocionalne iscrpljenosti je frustracija. Ako osjećate da vas drugi nerviraju, postajete svadljivi i nestrpljivi, svakako vam treba vremena da se opustite. Da biste to uradili,vodite dnevnik, razgovarajte sa dobrim prijateljem, obradite svoje misli na psihoterapiji, bilježite svoja osjećanja ili započnite svakodnevnu praksu samokontrole. Posmatranje kako se osjećate pomoći će vam da ostanete povezani sa sobom i razumijete kada vam je zaista potreban odmor.
Komentariši