Sezona je ljetnjih godišnjih odmora, što potvrđuju i sve veće gužve na graničnim prelazima. Da biste bezbjedno stigli na odredište, najprije je potrebno prekontrolisati svoje vozilo, a zatim dobro isplanirati put i pripremiti potrebnu dokumentaciju.
Provjeru tehničke ispravnosti automobila treba obaviti najmanje dvije nedjelje prije planiranog putovanja, jer može biti potrebno odvesti auto na servis.
Osnovne kontrole uključuju:
1. Ulje i filter motora: Redovno provjeravajte nivo i stanje ulja u automobilu. Mijenjajte ulje na svakih 5 hiljada kilometara za starije automobile, a za novije na 10-12 hiljada kilometara ili jednom godišnje. Filter ulja se mijenja prilikom svake zamjene ulja.
2. Kočiona tečnost: Mijenjajte kočionu tečnost svake dvije godine. Provjerite nivo tečnosti i dopunite po potrebi, pazeći da ne miješate različite vrste.
3. Tečnost za hladnjak (Antifriz): Provjerite nivo tečnosti kada je motor hladan i dopunite ako je potrebno. Mijenjajte tečnost svake dvije godine.
4. Tečnost za klimu: Performanse klima-uređaja zavise od količine tečnosti. Ako klima ne hladi dovoljno, dopunite tečnost.
5. Ulje servo volana: Redovno provjeravajte nivo ulja servo volana i mijenjajte ga prema uputstvu proizvođača.
6. Tečnost za vjetrobran: Dopunite tečnost za čišćenje vjetrobrana kako biste izbjegli probleme u slučaju lošeg vremena.
7. Pneumatici: Provjeravajte pritisak u pneumaticima prema propisanim vrijednostima. Takođe, ne zaboravite da provjerite i napumpate rezervni točak.
8. Svjetlosna signalizacija: Provjerite sva svijetla na automobilu i držite rezervne sijalice u vozilu.
9. Klima-uređaj: Provjerite ispravnost klima-uređaja i filtera kabine.
10. Filteri: Mijenjajte vazdušni i filter goriva prema preporučenim intervalima.
11. Akumulator: Provjerite stanje akumulatora i zamijenite ga ako je potrebno.
12. Metlice brisača: Zamijenite metlice brisača ako su istrošene.
Obavezna oprema i dokumentacija:
U vozilu treba da imate prvu pomoć, sigurnosni prsluk, trougao, ključ za točkove, rezervne sijalice, sajlu za vuču i rezervni točak. Ne zaboravite alat kao što su rezervni ključ od automobila, šrafciger, kablovi za paljenje, izolir traka, i baterijska lampa.
Planiranje puta:
Napravite detaljan plan puta uključujući odabir trase, vrijeme putovanja i pauze. Provjerite dokumentaciju, uključujući pasoš, vozačku i saobraćajnu dozvolu, kao i zelene kartone za zemlje kroz koje prolazite.
Važni telefoni:
Pripremite važne brojeve telefona, uključujući saobraćajnu policiju, šlep-službu i pomoć na putu.
Savjeti za rashlađivanje vozila:
Koristite suncobrane na šoferšajbnama i postepeno rashlađujte vozilo klimom, izbjegavajući velike razlike u temperaturi.
Putujte u prijatnijim uslovima:
Preporučuje se putovanje u periodima kada su temperature niže, uz česte pauze tokom najtoplijeg dijela dana kako biste osigurali sigurnije i bezbjednije putovanje.
Komentariši