Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore posvećenoj Premijerskom satu, lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazović kazao je da želi da iskaže punu podršku penzionerima, navodeći da postoji mogućnost vanrednog usklađivanja penzija od 40 eura. Poručio je da je premijer Milojko Spajić adresa kojoj bi se trebalo obratiti ukoliko penzije budu povećane za svega pet eura.
– Ako ne znate da riješite problem, dajte ostavke, evo ko ga može riješiti – kazao je Abazović, aludirajući na sebe dok je govorio o platformi opozicije za prevazilaženje političke krize.
Nakon toga, Abazović je otvorio pitanje koncesije aerodroma u Podgorici i Tivtu, ističući da mu nije jasno zašto bi jedina dva funkcionalna aerodroma u državi bila data u koncesiju.
– Zašto se radi koncesija pod procjenom iz 2018. godine, koja iznosi 100 miliona eura, a posljednja procjena je da je vrijednost imovine Aerodroma 260 miliona eura… Moje pitanje je zašto bi davali monopol nekome po cijeni ispod svakog nivoa – upitao je Abazović.
On je dodatno problematizovao motiv za prihvatanje takve cijene, navodeći da se u Crnoj Gori od 2018. godine promijenila cijena gotovo svega.
– Koji je motiv bio taj da se prihvati neka cijena ako znamo da nema ništa u Crnoj Gori što je ostalo po istoj cijeni kao 2018… Sve je skuplje, sem droga… Kako je moguće da će porodično srebro Crne Gore biti dato na doboš od 30 godina – dodao je šef GP URA.
Premijer Milojko Spajić odgovorio je da je Abazović postavio „sjajno pitanje“ i da je korisno razgovarati o temi aerodroma.
On je poručio da Abazović govori o prodaji, a ne o koncesiji.
– Povećanje prihoda koje ostvari koncesionar je povećanje prihoda za državu. Da damo slikovit primjer. Ako na aerodromu kupite nešto za 10 eura, 2,1 euro ide državi kroz PDV, a 3,5 ide državi kroz koncesiju… Znači 5,6 eura ide državi, a 4,4 eura koncesioneru koji od toga treba da plaća radnike itd… – rekao je Spajić.
Premijer je istakao da Vlada ne bi prodala aerodrome, te da je izvršna vlast uradila svoj dio posla i da očekuje da parlament uskoro završi svoj.
– Koncesija nije prodaja… Sad ćemo iz koncesije graditi autoput, a to neće ići na zaduženje države… Mislim da je jako bitno da imamo što veći obim investicija da bismo mogli da primimo što veći broj turista – kazao je Spajić.
Abazović je potom istakao rezultate poslovanja Aerodroma Crne Gore tokom perioda kada je bio premijer.
– Kad sam postao premijer 600.000 eura je bilo na računima Aerodroma, kad sam otišao bilo je 20 miliona. Kad je riječ o regionalnim aerodromima, oni su davno otišli pod koncesiju i nisu preko noći ostvarili uspjeh. Znate što kažu zli jezici? Da je neko od vas uzeo pare da bi sve ovo namjestio. Vi ste rekli da ne vjerujete, a ja ću da kažem sljedeće – prvo dajte da vidimo ugovor – kazao je Abazović.
On je naveo da je turski konzorcijum optužio Vladu da je promijenila uslove tendera, kao i da firma koju je, prema njegovim riječima, Spajić želio da favorizuje na prvom glasanju nije imala potrebnih 80 bodova.
Abazović je ustvrdio da je potom „Spajićeva savjetnica ušla i napravila haos“, nakon čega je ista kompanija na drugom glasanju dobila više od 80 potrebnih bodova.
– Znate li ko je g. Bodin Bulatović? Je li neko iz vrha vlasti imao kontakt s njim? Je li tačno da je jedna beogradska firma koja daje pravne savjete bila involvirana? – upitao je Abazović.
On je zatim pročitao pravila tendera za koja tvrdi da su mijenjana tokom samog postupka, navodeći između ostalog da u novom ugovoru koncesionar nije odgovoran za koruptivne radnje podizvođača koje angažuje.
Kao rješenje predložio je da se odustane od koncesionog postupka iz 2018. godine, da se otvori novi postupak samo za aerodrom u Tivtu, dok bi država rekonstruisala podgorički aerodrom.
Proceduralno je reagovao poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, koji je rekao da želi da odgovori na Abazovićeve tvrdnje da je spreman da pred tužiocem da izjavu o koncesiji aerodroma u Podgorici i Tivtu.
– Ja želim da ponovim da sam prisustvovao sastanku lidera parlamentarne većine kad se pričalo o drugom glasanju jer Južnokorejci nisu prebacili 80 bodova… Tad sam rekao da je neko uzeo pare, a sad idem korak naprijed i kažem da je neko uzeo pare i od Francuza i od Amerikanaca i sad ga svi jure… Spreman sam da to ponovim u tužilaštvu – kazao je Knežević.
Abazović je nakon toga rekao da je Knežević potvrdio da se postupak koncesije državne imovine razmatrao na sastanku parlamentarne većine, ocjenjujući da je riječ o poslu kojim bi trebalo da se bavi Specijalno državno tužilaštvo (SDT).
Komentariši