Građani Crne Gore mogli bi godišnje izdvajati najmanje milion eura za bruto zarade savjetnika poslanika – novu privilegiju za koju se otvoreno zalaže predsjednik Skupštine Andrija Mandić. Naime, u predlog budžeta za sljedeću godinu ući će nova stavka koja će omogućiti svakom poslaniku da ima po jednog savjetnika, za kojeg će trošak snositi poreski obveznici.
Mandić je na sjednici parlamenta ovo predstavio kao jedan od najvećih iskoraka, najavljujući da će poslanici moći angažovati razne stručnjake od bivših poslanika do drugih odabranih savjetnika. Ovaj “iskorak” ne predstavlja ništa drugo do još jedno opterećenje za državni budžet, dok se građani svakodnevno bore sa niskim primanjima i sve većim troškovima života.
U Skupštini Crne Gore trenutno je 81 poslanik. Ako svaki od njih zaposli po jednog savjetnika na prosječnu bruto platu od oko 1.200 eura, to će mjesečno građane koštati 97.200 eura, godišnje više od milion eura, a u punom četvorogodišnjem mandatu skoro pet miliona eura. I to pod uslovom da savjetnici imaju “samo” prosječne plate, koje, ako budu izjednačene sa platama savjetnika ministara, mogu dodatno opteretiti budžet.
Novinarka i izvršna direktorica nedjeljnika Monitor, Milena Perović, ističe ovu ideju kao “nevjerovatnu”. U razgovoru za “Vijesti” Perović je poručila da bi ovakva mjera predstavljala još jedan način da se stranački kadrovi, koji se nisu uspjeli izboriti za mjesto u Skupštini ili su ostali “neraspoređeni” zbrinu o trošku građana.
Ovaj predlog dolazi u trenutku kada se crnogorska javnost suočava sa nizom ekonomskih izazova, dok plate i troškovi života vrtoglavo rastu. Ideja da parlament uopšte razmatra dodatno opterećenje budžeta od milion eura godišnje samo da bi poslanici imali svoje “savjetnike” pokazuje distancu između naroda i njihovih predstavnika u Skupštini.
Takođe, crnogorski parlament već ima stručnu službu koja priprema sve potrebne materijale, akte i zakonske prijedloge. Uloga savjetnika, kako Perović ističe, mogla bi se svesti na pomaganje mladim poslanicima u “ćutanju s podignutom obrvom”, budući da mnogi od njih ionako rijetko uzimaju riječ u parlamentu.
Na sjednici, jedino poslanica Socijalističke narodne partije Slađana Kaluđerović pohvalila je ovu inicijativu, nazivajući je korisnom za sve poslanike. Ovaj stav dodatno izaziva pitanje: Da li crnogorski poslanici zaista vjeruju da im je potreban savjetnik za osnovne zadatke koje su dobili povjerenjem građana? I, još važnije, koliko će još novih “iskoraka” poput ovog biti uvedeno na teret javnih finansija?
Dok se građani svakodnevno suočavaju sa ekonomskom neizvjesnošću, ovakve mjere pokazuju koliko su stvarne potrebe građana daleko od prioriteta poslanika koji bi trebalo da ih predstavljaju.
Komentariši