Delegacija odbora Evropskog parlamenta za budžet boraviće u Crnoj Gori od 26. do 28. maja, kako bi procijenila implementaciju novouspostavljenog Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan, te tekuću pretpristupnu podršku, ali i potencijalne budžetske implikacije mogućeg pristupa Crne Gore Višegodišnjem finansijskom okviru (VFO) nakon 2027. godine, prenosi TVCG.
Evropski parlament je početkom maja usvojio rezoluciju o budžetu za period od 2028. do 2034. godine, u kojoj je pozvao na znatno ambiciozniji Višegodišnji finansijski okvir, koji bi mogao odgovoriti na sve veća očekivanja građana Evropske unije u uslovima globalne nestabilnosti.
Zastupnici su istakli da trenutna gornja granica potrošnje, postavljena na 1% bruto nacionalnog dohotka 27 država članica EU, nije dovoljna za rješavanje rastućeg broja kriza i izazova.
„S obzirom na to da se Sjedinjene Američke Države povlače iz svoje globalne uloge, potrošnja će se morati usmjeriti na ruski agresorski rat protiv Ukrajine, vrlo zahtjevne privredne i socijalne okolnosti, jaz u konkurentnosti i pogoršanje klimatske krize i krize biodiverziteta“, navodi se u usvojenoj rezoluciji.
Prioriteti Evropskog parlamenta osmišljeni su kako bi se uzele u obzir u predlogu Evropske komisije o sljedećem dugoročnom budžetu EU-a, čije objavljivanje se očekuje u julu 2025. godine.
Višegodišnji finansijski okvir predstavlja okvirni plan za razdoblje od sedam godina i utvrđuje najviše gornje granice potrošnje za različita područja politike. Nakon što Parlament da saglasnost, vlade država članica EU jednoglasno donose uredbu o VFO-u. Trenutni dugoročni budžet EU važi do 31. decembra 2027. godine.
Komentariši