Dok građani stežu kaiš, funkcioneri primaju bonuse: 230.000 eura podijeljeno za varijabile

post-img Foto: Skupština Crne Gore
autor-img 24KROZ7 23.05.2025. 14:26

Varijabilni dodatak na zaradu od oko 230.000 eura isplaćen je službenicima 15 ministarstava u Vladi Crne Gore u posljednjih pet mjeseci prošle godine, saopštili su iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Zamjenica izvršnog direktora CDT-a Milena Gvozdenović kazala je da je taj novac isplaćen u periodu od rekonstrukcije Vlade u julu 2024. do kraja te godine.

Ona je agenciji MINA kazala da je varijabilni dodatak uglavnom isplaćivan državnim službenicima, izuzev u ministarstvima pravde, turizma i ljudskih i manjinskih prava. Pojasnila je da su ta tri ministarstva varijabile isplaćivala i javnim funkcionerima, u iznosu od skoro četiri hiljade eura.

Gvozdenović je kazala da Ministarstvo finansija CDT-u nije dostavilo podatak da li su varijabile isplaćivali samo službenicima, ili su isplaćivane i javnim funkcionerima.

Objasnila je da su od ministarstava tražili podatke o iznosu isplaćenog varijabilnog dijela zarade službenicima i javnim funkcionerima, od 24. jula zaključno sa 31. decembrom prošle godine, kao i broj službenika, odnosno funkcionera koji su ostvarili pravo na isplatu.

Prema podacima koje su dobili, Ministarstvo finansija isplatilo je najveći iznos – 58.228 eura, ali, kako navode iz CDT-a, nijesu precizirali koliko je državnih službenika, odnosno javnih funkcionera tog resora nagrađeno varijabilom.

– Ministarstvo ekonomskog razvoja isplatilo je 33.020 eura varijabile za 121 od ukupno 182 državna službenika i namještenika zaposlena u ministarstvu – rekla je Gvozdenović.

Ministarstvo turizma, kako je dodala, isplatilo je 23.960 eura varijabila za 71 državnog službenika i namještenika, a varijabilu od 323,74 eura primio je i jedan funkcioner.

– Imajući u vidu broj zaposlenih u ovom ministarstvu, zaključuje se da su gotovo svi bili nagrađeni varijabilom, odnosno 71 od 75 službenika, i jedan od četiri javna funkcionera – naglasila je Gvozdenović.

Trećina zaposlenih u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, njih 74, primili su varijabilu u ukupnom iznosu od 23.356 eura.

– Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine nagradilo je varijabilom 60 od ukupno 157 državnih službenika i namještenika, u ukupnom iznosu od 22.970 eura – rekla je Gvozdenović.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) isplatilo je na ime varijabile 20.537 eura. Gvozdenović je precizirala da je za treći kvartal za 21 službenika MPNI isplaćeno ukupno 5.586 eura, a za četvrti kvartal za 48 službenika isplaćen je 14.951 euro. Ministarstvo odbrane je isplatilo varijabilu za 58 državnih službenika i namještenika tog ministarstva i osoba u službi Vojske Crne Gore, u ukupnom iznosu od 19.851 euro. Gvozdenović je kazala da je Ministarstvo evropskih poslova za nešto više od trećine zaposlenih, odnosno 24, isplatilo varijabilu od 7.631 euro. –

– Ministarstvo pravde je iznos od 6.024 eura isplatilo kao varijabilu za 19 zaposlenih, a dodatnih 2.266 eura isplaćeno je za sedam javnih funkcionera – dodala je Gvozdenović.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera isplatilo je na ime varijabila 5.096 eura za 16 službenika, dok je resor rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga utrošio 4.905 eura za četvrtinu zaposlenih, odnosno 22 službenika.

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava isplatilo je 4.610 eura svojim službenicima i 1.294 eura funkcionerima.

– U odgovoru ovog ministarstva navedeno je da je šest službenika i četiri javna funkcionera primilo varijabilni dio zarade u septembru, a devet službenika u decembru – kazala je Gvozdenović.

Ministarstvo saobraćaja isplatilo je 3.798 eura kao varijabilni dio zarade za petinu zaposlenih, odnosno za njih 12. Ministarstvo energetike je varijabilu u iznosu od 1.113 eura isplatilo petorici službenika. Gvozdenović je rekla da je Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa NVO za pet mjeseci isplatilo varijabilu u iznosu od 1.905 eura za šestoro zaposlenih.

U šest resora nijesu dijelili varijabile

Gvozdenović je kazala da su ministarstva rudarstva, nafte i gasa, dijaspore, unutrašnjih poslova, socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, vanjskih poslova i pomorstva obavijestila CDT da u navedenom periodu nijesu isplaćivali varijabile. Ona je podsjetila da, prema odluci o varijabilnom dijelu zarade, varijabilu može da ostvari zaposleni koji ostvaruje izuzetne rezultate i kvalitet rada.

– Bez jasno definisane procedure i kriterijuma, postoji rizik da varijabilni dio zarade ide privilegovanima, a ne nužno najvrednijima i najzaslužnijima – navela je Gvozdenović.

Ona je saopštila da su Zakon o slobodnom pristupu informacijama (SPI) prekršili Generalni sekretarijat Vlade i Ministarstvo zdravlja, koji im nijesu dostavili odgovore u zakonskom roku od 15 dana.

– Interesantno je i da ministarstva kulture i medija, sporta i mladih i javne uprave drugačije tumače Zakon o SPI od svojih kolega u 21 ministarstvu koja su nam dostavila informacije, pa su, za razliku od njih, odlučili da odbiju naš zahtjev iz razloga “sačinjavanja nove informacije” – ukazala je Gvozdenović.

 

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku