Katastrofalno stanje u gradskim preduzećima: Vodovod i Čistoća duguju oko 12 miliona eura

post-img Saša Mujović
autor-img 24KROZ7 14.01.2025. 09:54

Izjava gradonačelnika Podgorice, Saše Mujovića, o katastrofalnom stanju u gradskim preduzećima, najbolji je pokazatelj nasljeđa koje je ostavila prethodna vlast. Upravo prošla vlast sastavljena od istih partija kao i trenutna je na čelu tih preduzeća (PES-a, Demokrata i bivšeg Demokratskog fronta) i iza sebe je ostavile dugove, neracionalne odluke i opštu neodgovornost koja sada direktno pogađa građane Podgorice.

Milioni duga zbog nesposobnosti i politikanstva

Prema Mujovićevim riječima, kumulativni dugovi preduzeća Vodovod i Čistoća iznose vrtoglavih 12 miliona eura – po šest miliona eura pojedinačno. Ovi dugovi su, kako tvrdi, u velikoj mjeri posljedica neustavnog granskog kolektivnog ugovora donesenog za vrijeme mandata Vlade Dritana Abazovića. Iako Mujović sada ukazuje na ovu problematiku, postavlja se pitanje zašto su njegovi politički saveznici omogućili da se takva situacija razvije.

Troškovi poslovanja, posebno plata, porasli su za 1,1 milion eura u Vodovodu i čak za dva miliona u Čistoći. Takva neodgovornost u planiranju budžeta pokazuje kako prethodna vlast nije imala viziju ni strategiju za vođenje gradskih preduzeća. Da li je tadašnji politički oportunizam bio važniji od interesa građana?

Bolovanja i administrativni haos

Dodatni problemi u Vodovodu, poput prekomjernog broja administrativnog osoblja i ogromnog broja bolovanja – gdje je svaki peti radnik mjesečno na bolovanju – odraz su sistemskog nemara. Višak radne snage u administraciji i manjak ključnih radnika ukazuju na to da su se pozicije dijelile po političkim linijama, dok su potrebe preduzeća i građana bile zanemarene.

Projekat otpadnih voda – još jedno neriješeno pitanje

Mujović je istakao značaj izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, ali i negodovanje mještana tog područja. Iako je finansiranje projekta obezbijeđeno kroz kredite i grantove, činjenica da se tek sada razmatraju zahtjevi mještana govori o dugogodišnjoj neosjetljivosti prethodnih vlasti prema građanima.

Ko snosi odgovornost?

Ne treba zaboraviti da su njegove kolege iz PES-a, Demokrata i bivšeg Demokratskog fronta direktno učestvovale u donošenju odluka koje su dovele do ovakvog stanja. Kritike gradonačelnika možda zvuče kao pokušaj opravdanja, ali ne mogu izbrisati činjenicu da je predhodna vlast sastavljena od isih konstituinenata kao i sadašnja odgovorna za haos koji sada pokušava da sanira.

Podgorica i njeni građani zaslužuju odgovorniju vlast koja neće raditi samo na političkim kompromisima i kratkoročnim interesima, već na dugoročnoj održivosti gradskih preduzeća i projekata. Za posljedice lošeg upravljanja, ipak, plaćaju građani – i to skupo.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku