Konatar: Skupštinska većina je izvršila ustavni puč, nema uslova za nastavak sjednice

post-img Foto: Skupstina Crne Gore YT (PrtSc)
Vijesti 18.12.2024. 13:13

Predsjednik poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA, Miloš Konatar, obratio se šefu parlamenta Andriji Mandiću tražeći prekid današnje sjednice Skupštine Crne Gore. On je istakao da trenutni uslovi nisu povoljni za nastavak zasjedanja i zamolio da se današnja sjednica prekine kako ne bi došlo do situacija koje bi narušile Ustav i pravni poredak zemlje.

Nema uslova da se nastavi sjednica. Da ne bismo dolazili u bilo kakve situacije, ja Vas molim u ime kolega da prekinemo današnju sjednicu jer se neće održati. Nas koliko ima, 15, 20 nećemo dozvoliti gaženje Ustava –  poručio je Konatar.

Na ove tvrdnje odgovorio je predsjednik Skupštine, Andrija Mandić, koji je rekao da je poruku opozicije razumio, ali da ne može prihvatiti njihovu molbu. Mandić je istakao da postoji većina i manjina i podsjetio da je najveći dio svog političkog angažmana proveo kao manjina.

Shvatio sam poruku opozicije, ali postoji većina i manjina. Proveo sam veliki dio političkog života kao manjina – odgovorio je Mandić.

Konatar, međutim, nije odustao od oštrih riječi, tvrdeći da je “skupštinska većina juče izvršila ustavni puč”.

Mi smo, predsjedniče Skupštine, htjeli da vidimo kako ćete početi, a vi se ponašate kao da se ništa nije desilo. Priča se o energetskom sektoru. Gospodine Mandiću, hvala vam što pokazujete svoje pravo lice. Vi i vaši kolege na Ustavnom odboru radite sve ono protiv čega ste se borili do 2020. godine – poručio je Konatar.

Takođe, Konatar je podsjetio Mandića da “džaba prebacuje temu” jer, kako kaže, demokratija podrazumijeva poštovanje zakona i Ustava Crne Gore.

Budite sigurni, ne dvotrećinska, četvoropetinska ili ne znam koja većina. Jedan poslanik opozicije da je ovdje – nećemo vam dozvoliti da nastavite. Ako postoji bilo kakva volja za razgovor i dogovor, vi ste je pogazili. Pitam poslanike PES-a čiji je lider izašao sa Barometrom, toplomerom 26. Gde vam je to sad? – rekao je Konatar.

Konatar je istakao i da je pozivao poslanike da ne ekstremizuju situaciju, već da se ponašaju kao konstruktivna opozicija. “Mislim da je to najbolja pozicija koju treba da zauzmete”, rekao je Mandić.

U odgovoru, predsjednik Demokratske narodne partije, Milan Knežević, takođe je pozvao poslanike da se “ne ekstremizuju jer time, kako kaže, ugrožavaju evropski put”.

Izuzetno sam zabrinut za evropski put jer su kolege iz opozicije napale u navijačkom maniru jednu damu koja je predsjedavala. Ovih dana pokušavaju da linčuju direktoricu Gimnazije, juče su pokazali antievropsko lice… Ovim performansima, kao navijači Titeksa, žele da zaustave izglasavanje budžeta, da nema plata i penzija, i da zaustave evropski put. Sve vam je uzalud. I što ste Dritana prisvojili da bude lider opozicije. Ali vam poručujem, Evropa nema cijenu i moraćete nas ubiti da nas spriječite – poručio je Knežević.

Šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić je rekao da je juče u najvećem zakonodavnom domu suspendovana sudska grana vlasti – Ustavni sud.

To je ravno državnom udaru i stanje u parlamentu ne može biti redovno, a opozicija ne može biti konstruktivna dok većina ne povuče odluke koje je donijela sa predsjednicom Ustavnog suda – kazao je Nikolić.

Rekao je da vlast ima za cilj da blokira sve izborne procese sa izgovorom evropskog puta.

Imamo posla sa ljudima koji su atakovali na državu i koji se tu neće zaustaviti. Po onoj Gebelsovoj – iz institucija ćete moći da ih iznesete samo sa nogama naprijed. Zbog toga danas ovdje neđe biti sjednice Skupštine – poručio je Nikolić.

Obezbjeđenje nije dalo novinarima da snimaju tokom pauze.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku