Marta Kos najavila posjetu Cetinju kako bi odala počast stradalima

post-img Foto: Evropski parlament
RTCG 14.01.2025. 15:54

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos najavila je da će tokom dvodnevne posjete Crnoj Gori, zakazane za 16. i 17. januar, poslati poruku jedinstva i ohrabriti Crnu Goru u njenom napredovanju ka Evropskoj uniji.

Kos je u obraćanju Vanjskopolitičkom odboru Evropskog parlamenta (AFET) istakla da je ova posjeta zasnovana na principu zasluga, kako bi se proslavila dosadašnja dostignuća Crne Gore.

Neposredno prije Božića Crna Gora je zatvorila tri poglavlja pregovora sa EU. Ohrabriću ih da nastave napredak tokom poljskog predsjedavanja Savjetom EU – kazala je Kos, prenosi portal RTCG.

Dodala je da je cilj Crne Gore zatvaranje pregovora do kraja 2026. godine – ambiciozan, ali ostvariv uz politički konsenzus i nastavak reformi.

Tokom posjete, Kos će govoriti u crnogorskom parlamentu, posjetiti uspješne projekte finansirane od strane EU, i obići nekoliko gradova, uključujući Cetinje, gdje će odati poštu stradalima.

Poziv na jedinstvo biće u srcu moje poruke tokom boravka u Podgorici – naglasila je Kos.

Pored sastanaka sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem i predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem, Kos će se sastati i sa predstavnicima opozicije, civilnog društva i uticajnim ženama.

Komesarka će takođe posjetiti “Dobre Vode”, gdje će prisustvovati predstavljanju završenog projekta o pomorskoj bezbjednosti, a sastaće se i sa predstavnicima Regionalne škole za javnu administraciju (RESPA).

Za kraj posjete, predviđena je večera sa premijerom Spajićem i članovima Vlade Crne Gore. Kos će ovom posjetom, kako je naglasila, dodatno osnažiti vidljivost EU podrške i nastaviti rad na produbljivanju evropske integracije Crne Gore.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku