Evropska komesarka za proširenje Marta Kos najavila je da će tokom dvodnevne posjete Crnoj Gori, zakazane za 16. i 17. januar, poslati poruku jedinstva i ohrabriti Crnu Goru u njenom napredovanju ka Evropskoj uniji.
Kos je u obraćanju Vanjskopolitičkom odboru Evropskog parlamenta (AFET) istakla da je ova posjeta zasnovana na principu zasluga, kako bi se proslavila dosadašnja dostignuća Crne Gore.
– Neposredno prije Božića Crna Gora je zatvorila tri poglavlja pregovora sa EU. Ohrabriću ih da nastave napredak tokom poljskog predsjedavanja Savjetom EU – kazala je Kos, prenosi portal RTCG.
Dodala je da je cilj Crne Gore zatvaranje pregovora do kraja 2026. godine – ambiciozan, ali ostvariv uz politički konsenzus i nastavak reformi.
Tokom posjete, Kos će govoriti u crnogorskom parlamentu, posjetiti uspješne projekte finansirane od strane EU, i obići nekoliko gradova, uključujući Cetinje, gdje će odati poštu stradalima.
– Poziv na jedinstvo biće u srcu moje poruke tokom boravka u Podgorici – naglasila je Kos.
Pored sastanaka sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem i predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem, Kos će se sastati i sa predstavnicima opozicije, civilnog društva i uticajnim ženama.
Komesarka će takođe posjetiti “Dobre Vode”, gdje će prisustvovati predstavljanju završenog projekta o pomorskoj bezbjednosti, a sastaće se i sa predstavnicima Regionalne škole za javnu administraciju (RESPA).
Za kraj posjete, predviđena je večera sa premijerom Spajićem i članovima Vlade Crne Gore. Kos će ovom posjetom, kako je naglasila, dodatno osnažiti vidljivost EU podrške i nastaviti rad na produbljivanju evropske integracije Crne Gore.
Komentariši