Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ponovo je uputio apel poslanicima Skupštine Crne Gore da odgode raspravu o Sporazumu koji je Vlada Crne Gore potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Milatović je istakao da je važno sačekati mišljenja Evropske komisije, kao i stavove crnogorskih nadležnih agencija, poput Agencije za sprečavanje korupcije i Agencije za zaštitu konkurencije, prije nego što se otvori diskusija u Parlamentu.
Milatović je o ovoj temi razgovarao sa predstavnicima nevladinog sektora i različitih udruženja. Nakon sastanka, predsjednik je izrazio zahvalnost organizacijama na aktivnoj ulozi koju imaju u ovom “prilično netransparentnom odnosu vlasti prema sporazumu”. On je naglasio da je fer i demokratski način da se prvo dobiju jasni stavovi relevantnih institucija prije nego što se započne rasprava o ovom Sporazumu u Skupštini.
Predstavnica NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP), Jovana Janjušević, iznijela je zabrinutost zbog sadržaja Sporazuma, naglašavajući da on “degradira naše zakonodavstvo i podriva institut javnog nadmetanja”. Janjušević je istakla da je područje koje se spominje u Sporazumu, Velika plaža, od međunarodnog značaja i nije samo naslijeđe Crne Gore, već i budućih generacija. Prema njenim riječima, omogućavanje investitoru da zakupi zemljište, s mogućnošću prenosa prava vlasništva, predstavlja ozbiljan problem. Takođe, naglasila je da bi takav potez mogao imati ozbiljne posljedice za biodiverzitet, poredeći značaj Velike plaže sa mogućim iseljavanjem 400.000 ljudi iz Crne Gore.
Zenepa Lika iz Udruženja dr “Martin Šnajder Jacobi” (MSJA) iz Ulcinja upozorila je da je Velika plaža zajedničko dobro svih građana Crne Gore i da građani Ulcinja ne smiju biti uskraćeni za javni prostor. Lika je apelovala na poslanike da obustave raspravu, pozivajući ih da razmotre budućnost Ulcinja i cijele Crne Gore.
– Velika plaža je svih građana CG. Ovaj prostor ne smije da se da jednom čovjeku da izgradi svoje ideje – poručila je Lika.
Ekološka aktivistkinja Elida Adrović naglasila je da ovo nije samo pitanje za Ulcinjane, već za cijelu Crnu Goru. Ona je upozorila da bi donošenje ovog Sporazuma moglo dovesti do trajnog uništenja prirodnog bogatstva zemlje, što bi imalo dugoročne negativne posljedice na ekologiju. Adrović je pozvala poslanike da prilikom donošenja odluka misle na dobrobit građana, a ne na vlastite interese.
Svi predstavnici nevladinog sektora složili su se u jednom – da je važno da se u Skupštini Crne Gore raspravlja o Sporazumu tek nakon što se dobiju jasni i stručni stavovi, kako domaćih tako i međunarodnih institucija.
Komentariši