Bivši ministar pravde Crne Gore Marko Kovač kazao je za portal IN4S da bi glasanje Crne Gore za predloženu Rezoluciju UN-a o Srebrenici bila istorijska greška.
On je za kazao da iako formalno-pravno krivična odgovornost za bilo koje krivično djelo, pa i djelo počinjeno u Srebrenici 1995. godine, mora biti i jeste individualna, potencijal za izvršenje genocida kao djela koje je međunarodnim krivičnim pravom ustanovljeno zbog težine posljedica koje sa sobom nosi, tj. za sprovođenjem namjere uništenja određene nacionalne, vjerske, rasne grupe putem ubistava članova grupe, može imati jedino određena struktura vlasti oličena u vojnom, policijskom aparatu, koji u svakom slučaju mora predstavljati određeni sistem.
– Zato konstantno insistiranje i pozivanje na isključivo individualnoj odgovornosti za krivično djelo genocida ukazuje ili na nedovoljno poznavanje samog bića ovog djela ili na krajnju neiskrenost onih koji iznose ovakav stav – rekao je Kovač.
S tim u vezi, dodaje on, predložena rezolucija i amandmani Vlade Crne Gore na rezoluciju ne mogu imati kao cilj individualizaciju krivice, jer se ona utvrđuje kroz krivične postupke.
Prema njegovim rečima, usvajanje ove rezolucije sigurno neće doprinijeti smirivanju tenzija i pomirenju u regionu, već upravo stvaranju novih tenzija i produbljivanju starih podjela.
Crna Gora bi trebalo da se vodi sopstvenim i interesima svojih građana i evropskog puta, a ne neke druge države i ne bi trebalo da koristi određene rezolucije da bi relativizovala druge, poručio je u intervjuu za Glas Amerike ministar pravde Andrej Milović, komentarišući plan parlamentarne većine da usvoji rezoluciju o Jasenovcu.
Milović je istakao da podržava rezoluciju o Srebrenici o kojoj bi Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebalo da se izjasni u četvrtak, ali da se crnogorska Vlada odlučila da ne bude jedan od njenih sponzora i zbog odnosa sa Srbijom.
– Kada je crnogorska strana u pitanju, mi nikada nismo imali dilemu po pitanju Srebrenice. Međunarodni sud i međunarodne organizacije su se jasno odredile prema tom pitanju i Crna Gora kao ozbiljna država koja teži ulasku u Evropsku uniju mora da prihvati sve ono što je moderni svijet. S obzirom na to da su presude međunarodnog suda jasne, Crna Gora nema dilemu i crnogorska Skupština se više puta izjasnila po pitanju Srebrenice. Jasno je da se radi o genocidu i to za nas nije ništa novo i nešto oko čega možemo imati dilemu. Jednostavno, Crna Gora kao država koja je preuzela međunarodne obaveze, mora da se ponaša u skladu sa tim obavezama,“ istakao je on.
Milović je komentarišući skupštinski predlog rezolucije o Jasenovcu istakao da je to prije svega pitanje za Skupštinu.
– Mi smo odvojene grane vlasti. Ono što mislim da treba jeste da se Crna Gora vodi sopstvenim interesima i da ne treba da se vodimo tuđim interesima. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je juče rekao da on uopšte ne želi da izgovori da li je u Jasenovcu bio genocid ili ne jer bi to narušilo odnose sa Hrvatskom narednih sto godina. Vidjeli smo da srpski političari i državnici ne žele da čak to kvalifikuju kao genocid, i mislim da mi kao bilo poslanici u crnogorskom parlamentu ili ministri u Vladi treba da se vodimo interesima države Crne Gore i da gledamo šta je najveći interes za nas. A najveći interes za nas je da imamo odlične odnose i sa Hrvatskom koja je naš partner na putu za Evropsku uniju i država od koje nam zavisi ulazak u EU,“ istakao je Milović.
Komentariši