Niko ne odgovara na poziv DPS-a: Šta slijedi?

post-img
Izvor: Dan 02.11.2024. 09:19

Demokratska partija socijalista (DPS) pokrenula je inicijativu za formiranje vlasti u Glavnom gradu, upućujući zvaničan poziv političkim akterima koji nisu dio trenutne parlamentarne većine na državnom nivou. Nermin Abdić, nosilac liste DPS-a na lokalnim izborima održanim 29. septembra, potvrdio je da je poziv upućen koaliciji koju čine Pokret za Podgoricu Jakova Milatovića i URA Dritana Abazovića, Evropskom savezu, partiji Duška Markovića, te pokretu Preokret Srđana Perića. Izostavljen je, međutim, poziv Pokretu Evropa sad, Demokratama i koaliciji Za budućnost Podgorice.

Abdić je saopštio da DPS još uvijek nije primila zvaničan odgovor od pozvanih subjekata.

– Dali smo inicijativu da taj prvi načelni sastanak bude u ponedjeljak, pa ćemo vidjeti ko će se odazvati – rekao je Abdić u izjavi za „Dan“. Istakao je da DPS još uvijek nije pripremio platformu za pregovore, ali da će je sastaviti unutar stranke prije nego što se zvanično uđe u pregovarački proces. Na prvom sastanku planirano je da se razmotre i lokalne i državne teme.

–  Naša pozicija je jasna: nema kalkulacija, nema manipulacija. Moramo napraviti nešto za ovaj grad koji posrće iz dana u dan – naglasio je Abdić, upućujući apel na ozbiljnost i odgovornost svih političkih subjekata u procesu formiranja stabilne i funkcionalne vlasti u Podgorici.

Reakcije političkih aktera

Od strane pojedinih političkih aktera očekivane odgovore na poziv DPS-a još nije bilo moguće dobiti. Mileta Radovanić, generalni sekretar URA, izjavio je da se ta stranka neće oglašavati po pitanju pregovora. Nađa Ljiljanić, odbornica Pokreta za Podgoricu, nije odgovarala na pozive i poruke novinara „Dana“.

Evropski savez, koji predvodi Boris Mugoša, saopštio je da podržava svaku inicijativu koja bi pomogla u formiranju stabilne većine u Podgorici, s ciljem sprovođenja volje građana. Oni ističu važnost formiranja gradske vlasti zasnovane na evropskim principima.

– Zbog institucionalnog i razvojnog haosa u Podgorici, građani su jasno odredili na izborima sudbinu odlazeće aktuelne podgoričke vlasti – navode iz Evropskog saveza. Ukazuju na to da je odlazeća vlast osvojila oko 40 odsto glasova, odnosno 27 od 59 odborničkih mandata.

– Naši principi eventualne postizborne saradnje su jasni: dogovor se mora postići na osnovu precizne programske platforme za naredne četiri godine, a gradska vlast će biti ili građanska i evropska, ili je, što se nas tiče, neće biti – kazali su oni.

Ilija Mugoša, nosilac liste Stranke evropskog progresa (SEP), naveo je da će SEP o eventualnim razgovorima odlučiti kada dobiju zvaničan poziv.

– Parlamentarni status SEP-a podrazumijeva učešće u političkim procesima, a dio tih procesa su i razgovori sa onima koji procjenjuju da treba da ih pokrenu – izjavio je on.

Poziv DPS-a ostaje otvoren, PES i Demokrate bez odgovora

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je prije dva dana izjavio da bi formiranje vlasti u Podgorici trebalo da pokrenu Pokret Evropa sad i Demokrate. Ipak, do sada nije bilo moguće dobiti komentar od Borisa Pejovića, generalnog sekretara Pokreta Evropa sad, kao ni od Mitra Paunovića, portparola Demokrata, što dodatno odlaže mogući dogovor u vezi sa formiranjem gradske vlasti.

Preokret odbija pregovore s DPS-om

U međuvremenu, Pokret Preokret je kategorično odbio učešće u pregovorima s DPS-om. Mirza Krnić, predstavnik ovog pokreta, izjavio je da Preokret ne želi biti dio pregovora sa „političkim korporacijama“.

– Ti pregovori se ne vode da bi se nešto ostvarilo, već da bi se zagrabila politička moć – rekao je Krnić, dodajući da je Preokret dobio podršku građana na platformi protesta protiv političkih praksi koje smatraju koruptivnim.

– Naša misija nije da saučestvujemo sa njima, nego da ovu praksu prekinemo – istakao je Krnić, dodajući da dogovori koje političke stranke postižu često ne uključuju programske obaveze, već prerastaju u „podjelu plijena“ zasnovanu na prećutnom dogovoru o opravdavanju nesposobnosti i neefikasnosti takvih koalicija.

Formiranje vlasti u Podgorici sada zavisi od spremnosti političkih aktera da se posvete konstruktivnim razgovorima i postizanju dogovora u korist građana. U situaciji kada DPS još čeka odgovore na svoj poziv, građani ostaju u neizvjesnosti u pogledu budućnosti glavnog grada.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku