Neizglasavanje budžeta u Skupštini Crne Gore izazvalo je žestoke reakcije opozicionih poslanika, ali i uvjeravanja da građani neće osjetiti posljedice na svojim platama i penzijama. Šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić i poslanik GP URA Miloš Konatar istakli su na konferenciji za medije da neće biti ugrožavanja isplata, uprkos političkim tenzijama koje su eskalirale prekidom sjednice Skupštine.
Današnja sjednica Skupštine prekinuta je nakon što je šef parlamenta Andrija Mandić izrekao mjere poslanicima opozicije zbog njihovog protesta protiv nedavne odluke Ustavnog odbora o penzionisanju sudija Ustavnog suda. Ova odluka izazvala je burne reakcije, jer je opozicija ocijenila da je time prekršen Ustav.
Prema riječima Andrije Nikolića, ovakvi postupci aktuelne vlasti ugrožavaju demokratski poredak i vode državu u pravcu anarhije.
– Jedina aktuelna podjela u Crnoj Gori je ona na ustavorušitelje i ustavobranitelje. Mislim da je svakom u Crnoj Gori jasno šta se dogodilo – pokušaj da se zaustavi politički život i da se vlada bez izbora. Nijedna država EU ne gleda blagonaklono na ovakve procese – kazao je Nikolić.
Nikolić je kategorički demantovao tvrdnje da neizglasavanje budžeta do kraja godine može ugroziti isplatu plata i penzija.
– Laž je da su ugrožene plate i penzije. Čak i da se budžet ne usvoji, država će preći na privremeno finansiranje, a odgovornost za ovu situaciju snosi bahata većina – izjavio je on.
– Kad praksa kršenja Ustava zaživi – otpor postaje obaveza – izjavio je poslanik GP URA Miloš Konatar.
On je mišljenja da bi budžet bio ugrožen da je ovako danas usvojen.
Podsjetio je na iskustvo iz 2021. godine, kada je država funkcionisala na osnovu privremenog finansiranja.
– Isplata plata, penzija i socijalnih davanja nastaviće se kao i do sada. Građani nemaju razloga za zabrinutost – uvjerava Konatar.
Nikolić je najavio institucionalni i vaninstitucionalni otpor aktuelnim dešavanjima, smatrajući da vlast pokušava da manipulacijama oslabi pravosudni sistem pred važne političke događaje, poput lokalnih izbora u Nikšiću.
– Termin ovih dešavanja nije slučajno odabran. Pažnja javnosti preusmjerena je na praznike, dok su poslanstva ambasada na pauzi. Cilj je očigledno bio da se oslabi sastav Ustavnog suda – tvrdi Nikolić.
Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša optužio je parlamentarnu većinu za svjesno kršenje Ustava, dok je oštre kritike uputio i na račun predsjednika Skupštine Andrije Mandića.
– Groteskno je da nam Mandić drži lekcije o Evropskoj uniji, dok njegova većina svjesno ruši evropske vrijednosti. Opozicija nije kočničar reformi niti evrointegracija – kazao je Mugoša.
S druge strane, lider Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović ukazao je na servilnost Mandića prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
– Hrvatska nije blokirala poglavlje 31 zbog Prevlake, broda Jadran i Morinja, već zbog Mandićeve servilnosti Vučiću – tvrdi Vuksanović.
Osvrćući se na formiranje vlasti u Podgorici, Nikolić i Konatar ukazali su na pritiske kojima su izloženi opozicioni predstavnici.
– Ako vam nasilnici prijete da ćete izdati izbornu volju, postavlja se pitanje čemu izbori služe – rekao je Nikolić, dok je Konatar podsjetio da su građani Podgorice glasali za promjene, koje sada vlast pokušava da izigra političkim akrobacijama.
Komentariši