Građanski aktivista i dugogodišnji kritičar političkih procesa u Crnoj Gori, Dževdet Pepić, ocijenio je imenovanje vršioca dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivice Janovića kao “igru sa zdravim razumom”. Pepić je za Adria TV kazao da je ovo imenovanje nastavak klasičnog nepotizma i političkog klijentelizma.
– Takav utisak sam stekao poslije izjave premijera Milojka Spajića da se Janović bavi pomorstvom, prati puteve droge i ima znanje o tim pitanjima. Njegova biografija ne upućuje na to da se može baviti sigurnosnim pitanjima. Ovu Crnu Goru najviše ubija neznanje – rekao je Pepić.
Pepić ističe kako su ljudi iz bezbjednosnog sektora trebali biti oni koji znaju svoj posao, te se zapitao da li je Janović postavljen zbog toga što je pomorac ili zbog porodičnih veza sa jednim poslanikom.
– Zato nam treba struka, a ne preporuke koje dolaze iz političkih krugova – dodao je on.
Pepić je poznavao Janovića iz vremena kada su obojica bili članovi Liberalnog saveza prije više od 20 godina.
– Ipak, njegovo postavljanje na tako važnu funkciju ne može se pravdati samo njegovim nekadašnjim političkim angažmanom, već mora postojati stručnost i relevantna iskustva koja garantiraju rad u ANB-u – zaključio je Pepić.
Ova imenovanja, kako kaže, podsjećaju na razne slučajeve gdje je struka često ustupala mjesto političkim interesima.
Komentariši