Opozicija se sprema da iskoristi priliku tokom premijerskog sata i redovnih poslaničkih pitanja za postavljanje ključnih, često kontroverznih tema, koje su izazvale nesuglasice unutar Vlade Crne Gore. Na današnjoj sjednici Skupštine, koja će biti posvećena isključivo premijerskom satu i poslaničkim pitanjima, poslanici opozicije i dio vladajuće većine zatražiće odgovore premijera i članova Vlade na pitanja vezana za identitetska pitanja, demografske trendove, odnos prema NATO-u, kao i unutrašnje razmirice u vladi.
Ključne tačke razdora: Dvojno državljanstvo i sankcije prema Rusiji
Jedna od centralnih tema biće uvođenje dvojnog državljanstva. Šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić tražiće od potpredsjednika Vlade i ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja stav o tome da li će napustiti izvršnu vlast ukoliko Crna Gora otpočne proces uvođenja dvojnog državljanstva, naročito sa Srbijom. O istom pitanju, koje je postalo kamen spoticanja unutar vladajuće koalicije, govorio je i poslanik DPS-a Nikola Rakočević, koji će tražiti mišljenje ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića.
Predstavnici bivšeg Demokratskog fronta, uključujući Milana Kneževića, ranije su naveli da će podržati Vladu samo ako se ubrza procedura za uvođenje dvojnog državljanstva. Ovaj zahtjev front je iznio sredinom godine, a Knežević je jasno naveo da je to bio jedan od uslova za njihovu podršku Vladi nakon rekonstrukcije u julu.
Na drugoj strani, Ibrahimović će danas odgovarati na pitanje Abaza Dizdarevića o tome ko iz izvršne vlasti nije podržao uvođenje međunarodnih restriktivnih mjera prema Rusiji, koje su definisane odlukom Savjeta EU. Ova odluka usvojena je na telefonskoj sjednici u petak, glasovima većine članova vlade, dok je, prema izvorima, najmanje četiri člana iz koalicije “Za budućnost Crne Gore” glasalo protiv. U koaliciji, koja ima pet predstavnika, nalaze se potpredsjednici Budimir Aleksić i Milun Zogović, kao i ministri Maja Vukićević, Slaven Radunović i Simonida Kordić.
Najbrojnija Vlada
Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović u poslaničkom pitanju povodom premijerskog sata pitao je premijera Milojka Spajića da saopšti javnosti informaciju o tačnom nazivu ministarstava, broju ministara i ministarki, državinih sekretara i sekretarki, sekretara i sekretarki u ministarstvima, o broju potpredsjednika, savjetnika i savjetnica i šefova i šefica kabineta u 44. Vladi. Da saopšti njihova imena i koliko iznose mjesečna primanja za svakoga od njih pojedinačno, sa svim pripadajućim naknadama.
Ostala pitanja unutar Vlade: NATO ambasador, bezbjednost i ustavne promjene
DPS poslanik Andrija Nikolić planira da pita ministra vanjskih poslova Ibrahimovića zbog čega skoro godinu dana nije imenovan ambasador pri NATO-u, kao i o upražnjenim mjestima ambasadora u drugim diplomatskim predstavništvima. Još jedno važno pitanje koje se tiče bezbjednosti i državnog imidža postaviće Aleksandra Vuković Kuč, koja će tražiti od potpredsjednika Vlade Moma Koprivice da pojasni da li podržava izmjene Ustava u vezi s državljanstvom i službenim jezikom.
Jedno od najsenzibilnijih pitanja koje će se naći na dnevnom redu jeste stav Vlade o srpskom jeziku kao službenom jeziku u Crnoj Gori, koje će pokrenuti poslanik SNP-a Bogdan Božović. Rezultati popisa, prema kojima 43,18 odsto građana govori srpski jezik, izazvali su razmatranje o uvođenju srpskog kao službenog jezika. S druge strane, 34,52 odsto građana koristi crnogorski jezik, što je dodatno zakomplikovalo diskusiju.
Kulturni i identitetski sporovi: Spomenik Amfilohiju Radoviću
Jedan od istaknutih sporova unutar kulturne sfere odnosi se na spomenik pokojnom mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću u Beranama. Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević zatražiće od ministarke kulture Tamare Vujović da pojasni zbog čega je najpre odbila, a zatim naknadno odobrila izgradnju spomenika. Ovaj kontroverzni preokret izazvao je niz polemika u javnosti i otvorio pitanje kulturne politike Vlade prema nacionalnim pitanjima.
Bezbjednosna pitanja i incidenti u vojsci
U vezi s bezbjednošću, poslanik Ivan Vuković će zatražiti od potpredsjednika Aleksića da prokomentariše tvrdnje ministra Đeljošaja o tome da kleronacionalističke strukture unutar Vlade rade na podrivanju evropske perspektive Crne Gore. Premijer će biti suočen i s pitanjem u vezi sa demografskim izazovima sjevera zemlje, koje će postaviti poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović, u cilju da dobije konkretne mjere za zaustavljanje depopulacije.
Još jedno bezbjednosno pitanje, vezano za incident u vojsci, postaviće poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović, koja će od ministra odbrane Dragana Krapovića tražiti detalje o slučaju brigadnog generala Zorana Lazarevića. Lazarević je, prema navodima medija, uhvaćen u nelegalnom transportu motocikla vojnim vozilom, što je otvorilo pitanje integriteta vojnog sektora i odnosa Crne Gore prema NATO standardima. Predsjednik kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović pitaće premijera Spajića ko štiti Lazarevića i da li ovaj slučaj ugrožava ugled zemlje u Alijansi.
Afera birački spisak i pitanja izbornih prava
Još jedno pitanje koje će danas biti pokrenuto tiče se biračkog spiska. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović odgovaraće na pitanje poslanika Pokreta Evropa sad Borisa Pejovića o tzv. “nepobitnim dokazima” opozicione partije da se oko 3.300 osoba s glasačkim pravom u Srbiji i BiH nalazi na biračkom spisku Crne Gore. Navodi su izazvali oštru reakciju javnosti, a posebno opozicionih partija, koje su izrazile sumnju u regularnost biračkog spiska pred lokalne izbore u Podgorici.
Današnja sjednica parlamenta obećava da će donijeti žustru debatu i otvoriti nove pukotine u vladajućoj koaliciji, koja se već suočava sa ozbiljnim nesuglasicama po ključnim pitanjima. Tokom premijerskog sata i poslaničkih pitanja, javnost će imati priliku da čuje stavove i obećanja o pitanjima koja ostaju neriješena unutar vlade, dok opozicija pokušava da iskoristi tačke neslaganja u cilju daljeg pritiska na vladajuće strukture.
Komentariši