Revizija Državne revizorske institucije (DRI) otkrila je nepravilnosti u finansijskim izvještajima Pokreta Evropa sad (PES), koji su dostavljeni Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) za 2023. godinu. Prema nalazima DRI-a, u izvještajima nije iskazano najmanje 257.186,09 eura troškova, od čega se 72.230,73 eura odnosi na predsjedničke izbore, a 184.955,36 eura na parlamentarne izbore.
ASK je najavila da će detaljno ispitati finansijski izvještaj PES-a za prošlu godinu, s posebnim osvrtom na neprijavljene troškove izbornih kampanja.
– Agencija za sprečavanje korupcije će pažljivo i temeljno ispitati sve sumnje koje proizilaze iz Izvještaja Državne revizorske institucije o Godišnjem konsolidovanom finansijskom izvještaju Pokreta Evropa sad za 2023. godinu. Posebnu pažnju ćemo posvetiti analizi neprijavljenih troškova izborne kampanje u iznosu od 257.186,09 eura, kako bismo osigurali poštovanje zakonskih odredbi i očuvali integritet izbornog procesa – saopšteno je iz ASK-a.
Pozitivno mišljenje uz negativne nalaze
Ranije, Državna revizorska institucija je dala pozitivno mišljenje na godišnji finansijski izvještaj PES-a, ali je uočila nepravilnosti u pravilnosti poslovanja stranke, koju predvodi premijer Milojko Spajić. Ove nepravilnosti uključuju neusklađene izvještaje o troškovima kampanja sa stvarnim izdacima evidentiranim u poslovnim knjigama, kao i zakašnjelo dostavljanje dokumentacije.
Iz ASK-a su saopštili da analiziraju izvještaje iz prethodnog perioda zbog propusta bivšeg menadžmenta Agencije. Prije trenutnog direktora Dušana Drakića, na čelu Agencije bila je Jelena Perović, koja je sada pod istragom Specijalnog državnog tužilaštva zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i nanošenje štete budžetu u iznosu od preko 100.000 eura. Perović je odbacila ove optužbe.
Moguće sankcije
Prema Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, PES bi mogao biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 10.000 eura za svako utvrđeno kršenje zakona, dok maksimalna kazna iznosi 20.000 eura. Pored toga, DRI je dala stranci rok do 17. novembra da dostavi Akcioni plan za realizaciju preporuka za ispravke, sa ciljem njihovog sprovođenja do 17. aprila naredne godine.
Neprijavljeni troškovi i zakašnjenja
Prema izvještaju DRI-a, troškovi za predsjedničke izbore iznosili su 372.535,14 eura, a za parlamentarne 388.621,05 eura. Međutim, u zvaničnim izvještajima koji su dostavljeni ASK-u nisu prikazani svi troškovi, uključujući zakonski obavezne troškove poput zakupa sala (3.560,00 eura), naknade fizičkim licima po ugovorima o djelu (oko 1.078 eura), reklame (22.332,78 eura), i tehničke podrške (600 eura). Takođe, prijavljivanje troškova kampanje za predsjedničke izbore kasnilo je 14 dana, što je protivno Zakonu.
Pored ovih, DRI je identifikovala nepravilnosti u troškovima za parlamentarne izbore. Neprijavljeni izdaci uključuju isplate za posmatrače, materijalne troškove i korišćenje privatnih automobila za službene svrhe u ukupnom iznosu od oko 110.000 eura. Neki troškovi za društvene mreže takođe su prijavljeni u različitim iznosima, što ukazuje na potencijalne nepravilnosti.
Troškovi redovnih aktivnosti iz kampanjskih sredstava?
Revizija DRI-a ukazala je i na potencijalnu zloupotrebu sredstava s žiro-računa za kampanje, gdje se dio troškova odnosio na redovne aktivnosti partije. S žiro-računa za predsjedničke izbore isplaćeno je 8.018,97 eura za troškove koji nisu direktno povezani s kampanjom, uključujući smještaj, reprezentaciju i humanitarnu pomoć. Slična situacija uočena je i kod troškova za parlamentarne izbore, gdje je 85.000 eura potrošeno na nejasne stavke, uključujući naknade fizičkim licima, kancelarijski materijal, i štampu.
Pored neprijavljenih troškova, DRI je identifikovala i nepravilnosti u vezi sa zakonskom obavezom otvaranja posebnih žiro-računa za kampanje, jer su sredstva sa tih računa korišćena i za redovne aktivnosti partije, što je protivno zakonu.
Neiskazani troškovi i dodatne preporuke
Izvještaj DRI-a dodatno navodi da su troškovi poput snimanja reklama, zakupa multimedijalnih sala i kopiranja biračkog spiska takođe izostavljeni iz zvaničnih izvještaja PES-a. Stranka je dužna da do 17. aprila naredne godine sprovede preporuke DRI-a i uskladi poslovanje sa zakonskim normama kako bi se izbjegle daljnje sankcije.
Ostaje da se vidi kako će ASK postupiti povodom ovih navoda i koje će mjere biti preduzete kako bi se osiguralo transparentno finansiranje političkih kampanja u Crnoj Gori. PES do sada nije komentarisao ove optužbe, dok bivši izvršni direktor Vasilije Čarapić, čiji potpis stoji na spornim izvještajima, nije odgovorio na pitanja medija.
Komentariši