SEP: Prvi put pad broja turista, skijališta bez struje, hoteli bez gostiju, potezi vlasti brišu CG sa turističke mape

post-img Foto: SEP
autor-img 24KROZ7 26.11.2024. 11:06

Crna Gora se suočava sa padom broja turista prvi put u novijoj istoriji, što je rezultat neodgovorne politike i zanemarivanja ključnih infrastrukturnih problema. Ski centri bez struje, otkazane rezervacije i najavljeno povećanje PDV-a dodatno ugrožavaju poziciju zemlje na turističkoj mapi Evrope, saopštio je član Inciijativnog odbora Stranke evropskog progresa Marko Rakočević.

Saopštenje prenosimo u cjelosti:

Crna Gora, pored nevjerovatnih prirodnih ljepota i ogromnog potencijala za turizam, postaje talac neodgovorne politike i nesposobnosti upravljanja. Ovo je prva turistička sezona u novijoj istoriji u kojoj bilježimo pad u odnosu na prethodnu, i sve upućuje na to da će sljedeća biti još gora. Projekti ključni za razvoj zimskog turizma, poput sistema za osnježavanje, nijesu realizovani. U razvoj infrastrukture u ski centrima do prije četiri godine uložene su desetine miliona eura. Od njih se očekivalo da budu nosioci zimskog turizma, a danas nemaju ni osnovna sredstva za rad. Agregati ne rade jer nema novca za naftu, dok je u Kolašinu situacija alarmantna – već 20 dana brojni objekti, uključujući Ski centar Kolašin 1600 i luksuzne hotele poput Swisshotela, nemaju struje zbog neriješenih imovinsko-pravnih sporova.Struja je presječena, rezervacije su otkazane, a reputacija zemlje koja je tek počela privlačiti ozbiljne investicije i turiste, ozbiljno je ugrožena. Umjesto da autoput i investicije u Kolašinu postanu simbol napretka, sada su primjer kako loša infrastruktura i institucionalna neodgovornost mogu uništiti sve potencijale, navodi Rakočević.
Pita ko je odgovoran?

Vlasti se brane prebacivanjem odgovornosti, kao da imovinsko-pravni problemi i osnovna infrastruktura nisu u nadležnosti države. Turistički radnici, hoteli i lokalno stanovništvo ostavljeni su da sami snose posljedice. Dok se globalno tržište turizma brzo mijenja, Crna Gora zaostaje – i to ne zbog nedostatka prirodnih resursa, već zbog političke nemarnosti i neodgovornosti.

Kuda vodi ovakav pristup?

Crna Gora ne samo da gubi turiste, već rizikuje da trajno izgubi status destinacije za zimski turizam. Globalni konkurenti su brzi i efikasni – dok mi tražimo osnovne resurse poput struje i osnježavanja, oni investiraju u inovacije, infrastrukturu i održivi razvoj, navodi on.

Situaciju, kako kaže, dodatno otežava loša odluka o povećanju stope PDV-a na turističke usluge sa 7 na 15 odsto koje nas čeka od nove godine, što će, navodi, dodatno narušiti našu konkurentnost i odvratiti turiste od Crne Gore u korist povoljnijih destinacija.

Vrijeme je, ističe, za promjene.

Ako država ne preuzme odgovornost, ako ne riješi infrastrukturne probleme i ne pruži podršku ključnim projektima, Crna Gora će postati bivša destinacija na turističkoj mapi Evrope. Umjesto izgovora, potrebni su hitni potezi kako bi se spriječila dalja šteta. Građani Crne Gore i njena ekonomija ne mogu više da trpe posljedice politike koja ne vidi dalje od trenutnih interesa.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku