Na sjednici Odbora direktora preduzeća „Zelenilo“ d.o.o. Podgorica, održanoj početkom juna ove godine, jednoglasno je za vršioca dužnosti direktora imenovan Nemanja Gajović i u tome ne bi bilo ničeg spornog da to imenovanje ne dolazi u trenutku intenzivne realizacije aktivnosti na unapređenju zelenih površina. Zato je izazvalo sumnjičavost – kako među zaposlenima, tako i u dijelu javnosti. Razlog su – način i motivi smjene donedavnog direktora Petra Krivokapića.
Tragovi koje ostavlja struka
Za razliku od novog vršioca dužnosti, bivši direktor Krivokapić iza sebe ostavlja konkretne rezultate koji se mogu izmjeriti – ne samo brojem posađenih stabala, već i povjerenjem koje je stekao među zaposlenima i partnerima. Većina je saglasna da je, pod njegovim rukovodstvom, Podgorica dobila desetine novih parkova i ozelenjenih površina. Ozelenjeni su brojni “urbani džepovi“ – zapuštene mikrolokacije u gusto naseljenim kvartovima. Uvedene su savremene metode navodnjavanja i održavanja zelenila, što je donijelo uštede i efikasnije upravljanje resursima. Pokrenuta je inicijativa za kompostiranje u rasadniku Donja Gorica – prvi korak ka održivom sistemu upravljanja otpadom u sektoru hortikulture. Usvojena je i praksa saradnje sa školama, NVO sektorom i građanima kroz projekte poput „Zasadi drvo“ i „Školski vrtovi“.
Krivokapićev rad obilježila je transparentnost, prisustvo na terenu i fokus na javni interes – nešto što su zaposleni prepoznali kao pokušaj depolitizacije rada ovog važnog gradskog preduzeća.
Kada struka zasmeta dogovoru
Smjena Krivokapića, prema navodima dnevnog lista Dan, rezultat je političkog dogovora unutar vladajuće većine u Skupštini Glavnog grada. Njegovo mjesto, zajedno sa još nekoliko direktorskih pozicija, „pripalo“ je Pokretu za Podgoricu – novoj političkoj formaciji čiji je kadar upravo Nemanja Gajović.
Gajović je nakon imenovanja poručio da je “dijete ovog grada“ i najavio je sadnju drveća i saradnju sa građanima. Ipak, izuzev emotivne izjave i političke podrške, malo toga je poznato o njegovim stručnim referencama. Postavlja se pitanje – je li “želja“ dovoljna da bi neko rukovodio jednim od najvažnijih gradskih preduzeća?
Politika ispred projekata
U trenutku kada je “Zelenilo“ imalo šansu da nastavi započete projekte, gradske vlasti odlučile su da presijeku kontinuitet i ponovo politiku stave ispred struke. To nije nova praksa, ali jeste stara boljka – i to ona čije će se posljedice skupo plaćati i biti dugoročne, naročito u oblasti koja, sama po sebi, traži dosljednost, plan i znanje.
Ostaje da se vidi da li će Gajović pokazati volju i kapacitet da nastavi pravac koji je trasirao njegov prethodnik ili će „Zelenilo“ postati još jedna žrtva partijske preraspodjele. Jedno je sigurno – Podgorici treba više drveća, ali ne i sječa profesionalizma.
Komentariši