Crnogorski Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu nastavio je danas sa svojim radom, a na dnevnom redu našao se Nacrt zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Prema dokumentu, koji su „Vijesti“ imale uvid, predviđa se povećanje izdvajanja novca iz državnog budžeta za rad parlamentarnih partija, kao i veće mogućnosti za donacije iz privatnih izvora.
Za redovan rad političkih partija iz budžeta bi se, prema predlogu, izdvajalo 0,8 odsto tekućeg budžeta, umjesto dosadašnjih 0,5 odsto ukupnih budžetskih sredstava, umanjenih za kapitalne izdatke i državne fondove.
Tekući budžet za ovu godinu iznosi oko 1,5 milijardi eura, od čega trenutno strankama pripada 7,55 miliona eura, što predstavlja 0,5 odsto. Ukoliko se izdvajanja povećaju na 0,8 odsto, stranke bi prema ovom budžetu dobile oko 12,08 miliona eura, odnosno 4,5 miliona eura više.
Nacrtom zakona takođe je predloženo da fizičko lice može uplatiti najviše 10 hiljada eura godišnje za redovan rad i finansiranje izbornih kampanja političkih subjekata, dok je za pravna lica maksimalni iznos 40 hiljada eura godišnje.
Pored razmatranja Nacrta zakona o finansiranju, na sjednici je bila prisutna i analiza situacije u opštini Šavnik, s obzirom na nemogućnost održavanja izbora u tom dijelu zemlje. Takođe, razmatran je i plan rada Odbora do kraja godine.
Poslanik Demokrata Nikola Rovčanin je kazao da je u Šavniku na snazi antievropsko stanje te poručio da Odbor mora da vodi računa o tome.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević je poručio da neće konkretno govoriti o Predlogu zakona Demokrata.
– Na ovom odboru se mogu naći samo zakoni koji nastanu samo kao plod rada radnih grupa ovog odbora. Ovaj odbor nije matični odbor zakonu koji ste predložili iz razloga što nije predložen od strane odbora već od političke partije. Predlog je da razgovaramo o vašoj ideji kako da se situacija u Šavniku riješi a o zakonu na ovom odboru ćemo govoriti kada to bude predlog odbora- kazao je Rakočević i pozvao sve poslanike da zakone ne predlažu partikularno.
Rovčanin je kazao da je intencija predloga ovog zakona iz razloga što odbor ne radi.
– Odbor je na neki način van situacije koja se dešava u Šavniku, samo u okviru određenih analiza. Odbor ne treba da analizira već da daje konkretna rješenja. Godinu ipo odbor na alarmantno stanje u Šavniku ćuti, razumijem pravilnik da odbor treba da iznjedri neko zakonsko rješenja li mi nijesmo formirali ni radne grupe. Propusteno je dosta toga a sve vrijeme građani Šavnka ostaju zarobljeni i razumijem ih zašto preduzimaju određene mjere – kazao je Rovčanin.
Rakočević je u odgovoru kazao da Odbor ne može riješiti stanje u Šavniku i dodaje za to nije nadležan.
– Za situaciju u Šavniku je nadležan OIK koji mora da postupi po odlukama DIK-a. Ne mogu se zakoni o sprovođenju izbora mijenjati dok izbori traju -poručio je Rakočević.
Komentariši