Koalicija “Za budućnost Crne Gore” (ZBCG), članica aktuelne Vlade, optužila je potpredsjednika Vlade i ministra ekonomskog razvoja, lidera Albanskog foruma Nika Đeljošaja, za, kako navode, “naglašeni šovinizam” prema srpskom narodu. U saopštenju su poručili Đeljošaju da bi, ako nastavi prijetnje prema njihovoj koaliciji, mogao završiti kao jedini izbačen iz izvršne vlasti.
ZBCG je reagovala na Đeljošajevu izjavu u kojoj je oštro odbacio inicijative za izmjenu Zakona o državljanstvu, koje bi omogućile dvojno državljanstvo, uz upozorenje da bi takva promjena mogla dovesti do promjene nacionalne strukture Crne Gore, što bi, kako je rekao, izazvalo žestok otpor.
Koalicija je poručila da su napadi Đeljošaja na srpski narod učestali otkako je sprovedena tužilačko-policijska istraga pod nazivom “General”, te da svoju “neopravdanu nervozu” pokušava iskaliti na ZBCG kroz, kako su to opisali, “nacionalističke napade”.
– Primjećujemo da gospodin Đeljošaj koristi svaku priliku za izražavanje šovinizma i prijetnji, pokušavajući da kroz politički neartikulisane napade umanji značaj naše koalicije. Međutim, treba imati na umu da nas on nije uveo u Vladu niti nas može izbacivati, s obzirom na to da u Skupštini nema nijednog poslanika iz svoje stranke – navodi se u saopštenju.
ZBCG ističe da Đeljošaj uživa privilegiju visokih funkcija zahvaljujući glasovima srpskih poslanika, ali da bi njegovo političko djelovanje moglo dovesti do toga da se suoči s posljedicama svojih izjava.
– Savjetujemo Đeljošaju da se pomiri s društvenom realnošću u Crnoj Gori i da prestane da pokušava ograničavati prava srpskog naroda, jer bi u suprotnom mogao polomiti zube na političkoj sceni na kojoj i dalje opstaje zahvaljujući kompromisima – zaključuje se u saopštenju.
Komentariši