Povratak na Zemlju dvoje astronauta američke svemirske agencije NASA, Sunite Vilijams i Berija Vilmora, ponovo je odložen, saopšteno je iz agencije. Ovaj dvojac već šest mjeseci boravi na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), iako je njihova misija prvobitno trebala trajati samo oko nedjelju dana. Produžetak boravka na stanici uzrokovan je tehničkim problemima sa svemirskom letjelicom “Starliner”.
NASA je ranije planirala povratak astronauta u februaru 2025. godine, no najnovije informacije ukazuju na dodatna kašnjenja. Razlog odlaganja leži u promjeni termina lansiranja zamjenske posade, što je dio priprema za novu letjelicu. Misija “SpaceX Crew-10” sada je zakazana za najraniji datum krajem marta 2025. godine.
Iz NASA-e su naveli da ova promjena omogućava dodatno vrijeme za završetak svih potrebnih priprema nove letjelice “Dragon”, koja će biti korišćena u misiji “Crew-10”. Dolazak četvoročlane posade “Crew-10” na ISS označiće početak njihovih zadataka, a posada misije “Crew-9”, u kojoj su Vilijams i Vilmore, moći će napokon da se vrati na Zemlju.
NASA je istakla da trenutna situacija ne ugrožava posadu na ISS-u, jer je svemirska stanica nedavno primila dvije letjelice sa zalihama. Stanica je sada dobro opremljena svim ključnim resursima, uključujući hranu, vodu, odjeću i kiseonik, što osigurava normalne uslove života i rada za astronaute.
Posebno je naglašen značaj „perioda primopredaje“, u kojem nova posada preuzima zadatke i obavlja obuku na stanici, dok prethodna ekipa prenosi znanje o naučnim istraživanjima i tehničkom održavanju.
Uprkos izazovima i višestrukim odlaganjima, NASA naglašava da je bezbjednost astronauta na prvom mjestu. Cilj agencije ostaje sigurno izvođenje svih misija i kontinuirani naučni doprinos koji Međunarodna svemirska stanica pruža.
Komentariši