Izraelska raketa pogodila je u petak ujutro Iran, rekla su dva američka zvaničnika CBS njuzu, američkom partneru BBC-ja.
Iranski državni mediji pozivaju se na nepotvrđene izveštaje o eksplozijama u centralnoj provinciji Isfahan.
Međutim, vlasti u Teheranu demantovale su da se izraelsko oružje domoglo teritorije Irana.
Zvaničnik iranske svemirske agencije porekao je raketni napad na Iran.
– Nije bilo vazdušnih napada sa spoljnih granica na Isfahan ili druge delove zemlje – napisao je Hosein Dalirian na društvenoj mreži Iks. Dodao je da je Izrael „samo napravio neuspješan i ponižavajući pokušaj da upravlja kvadrokopterima (dronovima) i da su letjelice oborene.
Slično su izvijestili i iranski državni mediji, rekavši da su sistemi protivvazdušne odbrane aktivirani u nekoliko oblasti zemlje tokom noći kako bi se gađali mogući ciljevi, ali nije bilo izvještaja o bilo kakvom direktnom udaru ili eksploziji.
Dodaje se da su bezbjedni svi objekti, među kojima i nuklearni.
Nakon što je javljeno da su letovi obustavljeni iznad Irana, iranska državna novinska agencija IRNA izvještava da je avio-saobraćaj nastavljen na međunarodnom aerodromu Imam Homeini u Teheranu.
Iran je u stanju pripravnosti nakon što je Izrael poručio da će odgovoriti na iranski vazdušni napad raketama i dronovima na njegovu teritoriju prošle subote (13. aprila).
Iran je ispalio više od 300 dronova i projektila na Izrael, što je bilo prvi put da je napao izraelsku teritoriju.
Vlasti u Teheranu su rekle da je taj napad bio odgovor na izraelski udar na iranski konzulat u Damasku, u Siriji, kada je ubijeno nekoliko visokih oficira Iranske revolucionarne garde.
Posle napada Irana, u Teheranu i drugim gradovima, mnogi ljudi su izašli da proslave napad na Izrael koga smatraju zakletim neprijateljem, ali ima i onih koji su zabrinuti zbog mogućeg odgovora Izraela i protive se ratu.
Tokom slavlja zbog napada na Izrael, pristalice iranskih vlasti su uzvikivale: “Sledeći šamar biće jači”, a ista poruka je osvanula i kao grafit na zgradama u Teheranu.
Analiza Frenka Gardnera, BBC urednika za međunarodne odnose
Izrael je jasno stavio do znanja da će na neki način odgovoriti na iranski „roj” napad dronova i projektila prošlog vikenda, a sada se čini da jeste. Ako je ovo zaista početak i kraj odgovora Izraela, onda se čini da je on veoma ograničen po veličini i obimu. Iranski grad Isfahan jutros izgleda normalno.
Zapadni saveznici Izraela, posebno SAD i Britanija, cijele nedelje su vršili pritisak na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da ne poteže za oštrim odgovorom na iranski raketni napad.
Iako je iranski napad protumačen kao dramatična eskalacija nasilja u regionu, to je samo po sebi bila odmazda za izraelski vazdušni napad na iranski konzulat u Damasku 1. aprila u kojem je poginulo 13 ljudi, među kojima i dva visokorangirana iranska generala.
Kako će se ovo sada dalje razvijati zavisiće od dvije stvari: da li je ovo kraj izraelskog napada i da li će Iran sada odlučiti da uzvrati.
Analiza Džeremija Bouena, BBC urednika, Bliski istok
Iranci umanjuju značaj onoga što se dogodilo u gradu Isfahanu, u centralnom dijelu zemlje. Zvaničnici kažu da nije bilo napada i da su državni mediji objavili šaljive fotografije minijaturnih dronova. Američki zvaničnici kažu da je došlo do udara, ali se postavlja nekoliko pitanja. Konkretno, da li će tvrda linija u iranskoj vojsci htjeti da odstupi? I da li Izrael ima planove za još napada?
Ovo bi se moglo protumačiti i kao pokušaj izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da odgovori na iranski napad, a da ne razljuti dodatno američkog predsjednika Džozefa Bajdena koji je tražio od Izraela da ne uzvraća. Velika Britanija i drugi međunarodni saveznici Izraela takođe su pozvali na uzdržanost.
Ako je ovaj udar na Iran obim odgovora Izraela, postavlja se pitanje da li će to zadovoljiti bivše generale u ratnom kabinetu Netanjahua, za koje se vjeruje da su insistirali na snažnom odgovoru. Kako oni to vide, bio je potreban veći i snažniji odgovor kako bi se obnovio kapacitet Izraela da odvrati neprijatelje. Netanjahuovi ultranacionalistički koalicioni saveznici takođe su zahtijevali žestoku odmazdu. Jedan je rekao da Izraelci moraju da „pobijesne”.
Najbolja opcija za region, po mišljenju zapadnih vlada, jeste da i Iran i Izrael podvuku crtu na ovu sagu.
Najnovije rasplamsavanje neprijateljstava počelo je izraelskim napadom na iranski diplomatski kompleks u Damasku, u kojem su ubijene visoke vojne ličnosti.
Međutim, čak i ako je ovo kraj ove faze tekuće krize, napravljeni su novi presedani. Iran je udario Izrael direktnim napadom, a Izrael je odgovorio direktnim napadom. To je promjena onoga što se u regionu često naziva „pravilima igre” koja regulišu dugi sukob Irana i Izraela.
Dugotrajni tajni rat između dvije zemlje izašao je iz sijenke.
Komentariši