Smrtonosni hantavirus nastavlja da se širi Evropom, a zdravstvene vlasti u više zemalja već danima pojačano prate kontakte i uvode nove mjere kako bi spriječile dalje širenje infekcije, posebno nakon slučajeva povezanih sa kruzerom „MV Hondius“.
U međuvremenu, u Francuskoj se situacija prati pod strogim nadzorom jer su identifikovane 22 osobe koje se vode kao kontakti zaraženih i koje su pod kontinuiranim epidemiološkim praćenjem. Dodatno, četiri putnika sa istog kruzera nalaze se pod medicinskim nadzorom u bolnici, iako kod njih zasad nisu registrovani simptomi bolesti.
Posebna pažnja usmjerena je i na Španiju, gdje je Komisija za javno zdravlje revidirala protokol za upravljanje epidemijom hantavirusa. Ključna promjena odnosi se na tzv. „nulti dan“ karantina, koji je pomjeren sa 6. maja na 10. maj, jer su vlasti procijenile da taj datum preciznije odgovara trenutku iskrcavanja putnika u luci Granadilja de Abona na Tenerifima.
U okviru novih mjera u Španiji, 14 osoba koje su povezane sa slučajem nalazi se u izolaciji u vojnoj bolnici „Gomez Ulja“ u Madridu. Prema ažuriranom protokolu, dužina boravka u izolaciji više neće biti jedinstvena za sve, već će zavisiti od zdravstvenog stanja pacijenata. Tako će simptomatski pacijenti ostajati hospitalizovani do potpunog oporavka, dok će asimptomatski moći da napuste izolaciju nakon negativnog PCR testa.
Takođe je redefinisan i pojam „kontakta“, pa se sada kontaktima smatraju isključivo osobe koje su bile na kruzeru između 1. aprila i 10. maja ili one koje su bile u bliskom kontaktu sa potvrđenim slučajem tokom perioda zaraznosti. Osobe koje ne pripadaju grupi sa kruzera više neće biti automatski upućivane u bolnicu „Gomez Ulja“, već će se za njih određivati individualne mjere izolacije i praćenja.
Uveden je i pojačan nadzor u trajanju od četiri sedmice za sve kontakte, koji uključuje PCR testiranje na svakih sedam dana, mjerenje temperature dva puta dnevno i stalno praćenje simptoma.
Dodatnu zabrinutost izazvale su i izjave Svjetske zdravstvene organizacije, gdje je generalni direktor Tedros Adhan Gebrejesus upozorio da se očekuje porast broja slučajeva zbog dugog perioda između prvog zabilježenog slučaja i potvrde zaraze. On je na konferenciji za medije u utorak naveo da je prvi slučaj registrovan 6. aprila na kruzeru MV Hondius, dok je infekcija potvrđena kao zarazna tek krajem aprila, oko 24. ili 25. dana tog mjeseca, što je ostavilo prostor za dalje širenje virusa među putnicima.
Prema njegovim riječima, upravo u tom periodu putnici su imali brojne međusobne kontakte, što je povećalo rizik od prenosa uprkos kasnije uvedenim mjerama. „Očekivali bismo više slučajeva“, poručio je Gebrejesus, naglašavajući da inkubacija hantavirusa može trajati između šest i osam sedmica. On je takođe zahvalio Španiji na, kako je naveo, „saosjećanju i solidarnosti“ zbog prihvatanja kruzera pogođenog infekcijom, te pozvao države da slijede preporuke SZO koje uključuju karantin do 42 dana i stalno praćenje kontakata visokog rizika.
Istovremeno je istakao da „u ovom trenutku nema znakova da se radi o početku većeg izbijanja“, ali je upozorio da bi se situacija mogla promijeniti zbog dugog perioda inkubacije i mogućeg pojave novih slučajeva u narednim sedmicama.
Situacija se paralelno razvija i u Francuska, gdje nadležne službe navode da se svi identifikovani kontakti „rigorozno prate“, a zdravstveno stanje većine njih je stabilno.
Sa druge strane, Španija nastavlja sa organizacijom karantinskih i bolničkih procedura, dok se dio putnika sa kruzera već nalazi u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama.
Britanska agencija za zdravstvenu bezbjednost saopštila je da će 10 osoba sa udaljenih južnoatlantskih ostrva, koje su povezane sa epidemijom na kruzeru, biti prebačeno u Veliku Britaniju ako razviju simptome bolesti. Riječ je o grupi sa teritorija Sveta Jelena, Asension i Tristan da Kunja, koja će preventivno završiti samoizolaciju u Britaniji nakon kontakta sa zaraženima.
Za sada nije potvrđeno da li su svi iz te grupe britanski državljani.
Istovremeno, 20 britanskih državljana sa kruzera „MV Hondius“, zajedno sa jednim njemačkim državljaninom koji živi u Ujedinjenom Kraljevstvu i jednim japanskim putnikom, nalaze se u završnoj fazi napuštanja bolnice „Arrowe Park“ u Viralu, nakon što su prethodno bili pod izolacijom.
Evakuacija putnika se nastavlja i na evropskom nivou, pa su posljednji avioni sa putnicima i članovima posade napustili Kanarska ostrva u ponedjeljak veče i stigli u Holandiju rano narednog dana.
Holandija je saopštila da je svih 26 putnika iz prvog evakuacionog leta bilo negativno na virus, dok su još dva repatrijaciona leta naknadno prevezla dodatnih 28 osoba koje će takođe biti u karantinu.
Međutim, dodatne komplikacije pojavile su se u jednoj holandskoj bolnici, gdje je 12 članova medicinskog osoblja stavljeno u karantin nakon što su uzorci urina i krvi pacijenta sa hantavirusom obrađeni bez primjene propisanih protokola zaštite, što je izazvalo dodatne mjere opreza zdravstvenih vlasti.
Komentariši